Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 28.11.

Biely plášť pre rodinný dom na Vysočine

Zverejnené: 10. 6. 2022

Opláštenie novostavby prízemného rodinného domu v Jihlave zaujme stopercentne recyklovateľnými a ekologickými materiálmi. Kombinácia hliníka a dreva korešponduje nielen s umiestnením stavby, stojacej v strede Českomoravskej vrchoviny vo výške cez 500 metrov nad morom a veľmi zachovalou okolitou prírodou, ale taktiež je jasným odkazom pre budúce generácie.

Kraj Vysočina sa predovšetkým v zimných mesiacoch vyznačuje veľmi drsnými podmienkami. Bohatá snehová pokrývka, silný vietor a teploty hlboko pod nulou sú tu na dennom poriadku. Je preto dôležité využiť maximum solárnych ziskov na zníženie nákladov na kúrenie a minimalizáciu uhlíkovej stopy. Z tohto dôvodu je rodinný dom dôsledne a optimálne orientovaný k slnečným lúčom a osadený celoprofilovými HS portálmi, ktoré vnútorné priestory dokonale presvetľujú a súčasne zaisťujú dostatočné prirodzené ohrievanie.

Pri montáži fasády bol využitý skrytý systém kotvenia s dokonalou absorpciou tepelnej rozťažnosti materiálu, čím je zaistená maximálna odolnosť voči všetkým rozmarom počasia vo všetkých klimatických podmienkach.
Pri montáži fasády bol využitý skrytý systém kotvenia s dokonalou absorpciou tepelnej rozťažnosti materiálu, čím je zaistená maximálna odolnosť voči všetkým rozmarom počasia vo všetkých klimatických podmienkach.

V letných mesiacoch tu zasa pre zmenu panujú veľmi vysoké teploty. Nedostatočná izolácia stavby a netienené veľkoformátové sklenené plochy by tak prispievali k prehrievaniu budovy, ktorá by sa musela ochladzovať, čo by predstavovalo náklady navyše. Pre tepelný komfort opláštenia budovy bola z tohto dôvodu – spolu s bielou farbou povrchov – použitá zavesená prevetrávaná fasáda, ktorá z estetického hľadiska kombinuje prírodné neošetrené drevo a ľahké hliníkové pásy PREFALZ. Tie boli súčasne použité aj na streche. Biely fasádny a strešný povrch tak zostáva (aj na silnom slnku) relatívne chladný a odvetrávaná medzera medzi fasádnym obkladom a izoláciou tak odvádza v letných mesiacoch len mierne ohrievaný vzduch od povrchu stavby preč (komínový efekt). Z technického hľadiska je toto jedným z aktuálne najefektívnejších riešení pre budovy s požiadavkou na štandard NZEB.

Plechovou krytinou PREFALZ v žiarivo bielom odtieni je zrealizovaná väčšia časť rodinného domu v Jihlave. Opticky ho ohraničuje a dodáva mu v šedi okolitých typizovaných domov netradičný nádych. Biele fasádne povrchy navyše budovu chránia pred prehrievaním v letných mesiacoch a aj vďaka odvetrávaným medzerám je zaistený trvalý komfort bývania počas celého roka. Hliníkové pásy sú vyrobené z recyklovaného hliníka, a v kombinácii s drevom tak spĺňajú aj požiadavky udržateľnej a ekologickej výstavby 21. storočia.

Hliníkové pásy sú vyrobené z recyklovaného hliníku a v kombinácii s drevom tak spĺňajú aj požiadavky udržateľnej a ekologickej výstavby 21. storočia.
Hliníkové pásy sú vyrobené z recyklovaného hliníku a v kombinácii s drevom tak spĺňajú aj požiadavky udržateľnej a ekologickej výstavby 21. storočia.

Kľúčové vlastnosti hi-tec materiálu

Hliníkový zvitkový plech PREFALZ je oproti väčšine porovnateľných falcovaných materiálov veľmi dobre ohýbateľný. To umožňuje prispôsobiť ho aj veľmi neobvyklým tvarom stavebných konštrukcii. Používa sa tak nielen v súvislej ploche, ale tiež ako materiál pre oplechovanie, lemovanie, prípadne pre atypické klempiarske prvky. Súčasne je veľmi ľahký a s hmotnosťou len 2,2 kg/m² je ideálny aj pre rekonštrukcie a drevostavby. Využíva skrytý systém kotvenia s dokonalou absorpciou tepelnej rozťažnosti materiálu, čím zaisťuje maximálnu odolnosť voči všetkým rozmarom počasia vo všetkých klimatických podmienkach.

Materiál je nehorľavý, nekoroduje a vďaka povrchovej úprave P.10 vykazuje dlhodobú farebnú stálosť aj odolnosť voči poveternostným vplyvom a UV žiareniu. To potvrdzujú aj slová Jaroslava Noháčka, ktorý strechu a fasádu na rodinnom dome v Jihlave realizoval: „Ide skutočne o hi-tec materiál, ktorý nemožno len tak niečím nahradiť. S hliníkom pracujem od svojich pätnástich rokov, keď som nastúpil do učenia na strednej škole, odbor klampiar a moje prvé zoznámenie s hliníkovými plechmi PREFA bolo zhruba pred ôsmimi rokmi, keď ma kamarát prehovoril, nech si to skúsim. Za ten čas sme zistili, že nie je strecha alebo fasáda, kde by nebolo možné PREFALZ použiť. Pre klampiara je radosť s takýmto materiálom pracovať. Aj keď ročne realizujeme mnoho objektov s produktmi spoločnosti PREFA Aluminiumprodukte, stále je čo sa učiť,” dodáva skromne a s úsmevom.

Odvetrávaná medzera medzi fasádnym obkladom a izolačným materiálom odvádza v letných mesiacoch ohrievaný vzduch od povrchu stavby preč. Jedná sa o takzvaný komínový efekt.
Odvetrávaná medzera medzi fasádnym obkladom a izolačným materiálom odvádza v letných mesiacoch ohrievaný vzduch od povrchu stavby preč. Jedná sa o takzvaný komínový efekt.

Od roku 2000 má Jaroslav Noháček svoju vlastnú klampiarsku firmu a technológie a materiály, ako sú napríklad nadkrokvové izolácie, solárne kolektory alebo prvky na odvodnenie striech PREFA, ho motivujú k tomu, aby sa neustále učil nové veci, zdokonaľoval sa a posúval sa dopredu. Aj strechu v Jihlave bral ako výzvu, hoci spočiatku ani netušil, o akú náročnú stavbu pôjde. „Svojmu najlepšiemu kamarátovi, ktorý ma požiadal, aby som jeho šéfovi urobil akútne na zimu strechu, som sľúbil, že to nejako urobíme. Po stretnutí s majiteľom, kedy som projekt videl prvýkrát, sa už nedalo cúvnuť a tak sme museli začať pracovať. Strechu sme stihli počas štrnástich dní namontovať. Fasáda sa potom robila o pol roka neskôr a trvala nám v dvoch ľuďoch necelý mesiac. Nakoniec sa všetko podarilo a stavbu sme odovzdali neskutočne ústretovým majiteľom, ktorí našu prácu dokázali oceniť,“ uzatvára Noháček.

Súvisiace články:

Hliník - materiál 21. storočia
Fascinujúca fasáda
Dom ako socha
Individuálny dizajn pre vašu fasádu

Autor: Kristian Hanko
Foto: Croce & WIR
reklama

Nové

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Aktualizované 28.11. Bývať v dome, ktorého bežná prevádzka, teda vykurovanie, chladenie a vetranie, sa sčasti či úplne zaobíde bez energetickej prípojky, priťahuje snáď každého. Avšak návrh a realizáciu takého domu súčasná slovenská stavebná fyzika nevie uchopiť,… ísť na článok

Dekorácie a farby jesene 2023

Dekorácie a farby jesene 2023

Zverejnené 24.11. Jeseň je už definitívne tu a s ňou aj sychravé a chladné počasie. Núti nás to teda tráviť viac času v pohodlí domova. A aby sme sa doma cítili príjemne, je potrebné upraviť si interiér podľa vlastných predstáv. V nasledujúcom článku prinášame… ísť na článok

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

Zverejnené 28.11. Čo keby sme vám povedali, že existuje spôsob, ako preniesť do vášho domova esenciu vonných diaľok a kúzelných miest? Objavte FUSION, novú kolekciu dizajnových potlačí pre látkové rolety od spoločnosti Bematech, s ktorou sa môžete preniesť v… ísť na článok

reklama