vyhľadávanie
Dnes je 5.12.

BIM ako revolučná technológia, ktorá zásadne prispieva k efektivite v stavebníctve

Zverejnené: 20. 12. 2021

Ešte pred niekoľkými rokmi bol BIM (Building Information Model) v stavebníctve a digitalizácia všeobecne, skôr sci-fi. Dnes práve BIM patrí k uprednostňovaným metódam. Minimalizuje chyby v projekte, celý proces urýchľuje a šetrí náklady.

Na slovenskom aj českom trhu túto inovatívnu technológiu využíva aj spoločnosť Ruukki, dodávateľ oceľových stavebných produktov a služieb pre fasádne systémy ekologicky udržateľných budov. Má k tomu veľa praktických dôvodov.

BIM a virtuálna realita – nenahraditeľná dvojica

„Vďaka BIM získava developér komplexný obraz stavebného projektu a zákazníci, projektanti či architekti zasa rýchly prístup ku všetkým informáciám, pokiaľ potrebujú vedieť, čo Ruukki do projektu dodáva,“ hovorí Mattias Hägerlund, oblastný manažér predaja spoločnosti Ruukki.

Projekt pritom nemusí zostať len modelom v počítači. V súčasnej dobe už je možné prepojiť BIM s virtuálnou realitou. Všetci zúčastnení tak môžu vidieť realistickú podobu stavby skôr, než sa kopne do zeme. Je tak možné eliminovať prípadné nedostatky alebo vykonať akékoľvek zmeny bez toho, aby to negatívne ovplyvnilo termín, kvalitu či finančné výdavky spojené s projektom. S BIM a virtuálnou realitou sa nositeľ 3D okuliarov stáva bežným užívateľom budovy a dokáže detekovať aj funkčné nedostatky, ktoré by sa len v technickom výkrese nemuseli ukázať.

Výhody po všetkých stránkach

BIM je digitalizovaný súbor, ktorý obsahuje všetky informácie týkajúce sa procesu stavby, následného životného cyklu budovy aj prípadné demolície a recyklácie materiálu. Zjednodušene povedané si to môžete predstaviť ako veľmi inteligentný, informáciami nabitý 3D model.

Pokiaľ si zákazník praje vykonať pri projekte nejakú zmenu, okamžite sa dozvie nielen to, ako bude výsledná stavba vyzerať, ale aj ako to ovplyvní ďalšie nadväzujúce úkony a materiály. Dáta sa totiž ani po dokončení projektu nikam nestrácajú a tak je následná správa budovy o poznaní jednoduchším procesom. Ak je napríklad potrebná oprava alebo servis fasády, BIM poskytne jej presnú špecifikáciu – informácie o materiáli, farbe, povrchovej úprave, rozmere, nadväznosti na ďalšie konštrukcie a podobne. Tým dochádza k výraznej úspore času, ľudských aj finančných zdrojov.

Presné dáta umožňujú stavebno-výrobným spoločnostiam efektívne plánovať výrobu aj distribúciu. Dodávky na stavbu sú predvídateľné a informácie generované systémom zároveň ukazujú, na aké miesta a ako majú byť produkty inštalované. Predovšetkým v mestskej zástavbe nie je priestor na uskladnenie veľkého množstva materiálu, preto aj takýto typ inštrukcií výrazne zefektívňuje celý proces výstavby.

Niet preto divu, že firiem, ktoré s BIM pracujú, pribúda. A prispieva k tomu aj aktuálna legislatíva, ktorá stanovuje, aby sa všetky nadlimitné verejné zákazky od roku 2022 spracovávali práve pomocou BIM.

Plánujete nejaký projekt a efektivita je pre vás kľúčová? Kontaktujte Ruukki, experta na BIM aj fasádne systémy. Alebo sa na ich produkty ako modely BIM v 3D rovno môžete pozrieť. Všetky produkty Ruukki sú totiž dostupné na platforme ProdLib, ktorá ich sprístupňuje pre návrhové programy AutoCad, Autodesk Revit, Archicad aj Tekla. Knižnice obsahujú všetky potrebné informácie na jednom mieste a tak môžete svoju stavbu budúcnosti začať pokojne tvoriť už dnes.

Súvisiace články:

Viac muziky pre kytary.cz vďaka novej fasáde od Ruukki
Autori impozantných stavieb sa pýšia unikátnou cenou z Cor-tenu od Ruukki

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Ruukki
reklama

Nové

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené 1.12. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Zverejnené 30.11. V atraktívnej lokalite obce Kočovce časť Rakoľuby zrealizovala spoločnosť CBI s. r. o. výstavbu moderných ultranízkoenergetických dvojdomov . Na stavbu moderných objektov bolo použité murivo z tehál Porotherm, ktoré dosahujú vynikajúce… ísť na článok

Materská škola v nemeckom Niederwerne. Tri budovy pripomínajúce vápencové masívy

Materská škola v nemeckom Niederwerne. Tri budovy pripomínajúce vápencové masívy

Zverejnené 5.12. Nová budova materskej školy v nemeckom Niederwerrne ponúka miesto až pre 125 detí. Tri vzájomne prepojené budovy pripomínajú horské vápencové masívy – majú snehobielu fasádu aj strechu z odolnej zliatiny hliníka spoločnosti PREFA Aluminiumprodukte. ísť na článok

reklama