Fasádne obklady Ruukki
vyhľadávanie
Dnes je 26.9.

Bronzová fasáda študentského internátu v rakúskom Leobene. Ukážka remeselného umenia

Zverejnené: 6. 3. 2023

Študentský internát Collegium Jacobinum na fare v štýrskom Leobene nie je najväčším projektom architektonickej kancelárie Wernera Nussmüllera, ale vďaka noblesnej bronzovej fasáde z fasádnych lamiel Siding patrí medzi jedny z jej najpríťažlivejších a najobľúbenejších.

Ohnutý skelet budovy sa čiastočne opiera o múry starej fary. Skelet kopíruje priebeh súbežnej ulice.

Werner Nussmüller sa snaží hľadať netradičné staviteľské riešenia. V roku 1955 ako jeden z prvých stavil na krížom lepené drevo a od roku 2005 sprevádza rakúske zmenšujúce sa mesto Eisenerz v procese senzačnej obnovy. Jeho architektonická kancelária práve zažila prvú generačnú obmenu a v tom, čo Werner a Inge Nussmüllerovci rozbehli, dnes pokračuje ich syn.

Projekt Collegium Jacobinum sa zrodil ako priama objednávka od miestneho farára. Pre mnohých obyvateľov Leobenu bolo spočiatku ťažké pochopiť demoláciu extrémne schátranej priľahlej cirkevnej stavby zo 16. storočia. Hneď na začiatku plánovania preto bola nadviazaná konštruktívna spolupráca s Riaditeľstvom pre územné plánovanie, pamiatkovou starostlivosťou a ochranou mestskej krajiny. Po roku neúnavnej komunikácie sa nakoniec podarilo získať príslušné povolenia.

Študentský internát Collegium Jacobinum má masívnu drevenú konštrukciu uloženú na železobetónovom prízemnom pôdoryse.
Študentský internát Collegium Jacobinum má masívnu drevenú konštrukciu uloženú na železobetónovom prízemnom pôdoryse.

Nová stavba v blízkosti kostola svätého Jakuba napĺňa miesto novým životom ako študentský internát a ako miesto kultúrneho stretávania. Spoločnosť Nussmüller Architekten sa vydala ojedinelou cestou nielen v prípade masívnej drevenej konštrukcie, položenej na železobetónovom prízemnom pôdoryse. Tesársky majster, ktorý mal na starosti ohýbanie prefabrikovaných panelov s krížom lepeného dreva, použil dômyselný druh skladovania a nápad čiastočne umiestiť budovu bodovo na niekoľko pilierov.

Prevažujúca hliníková zavesená odvetrávaná fasáda v bronzovom odtieni potom kontrastuje s medenou časťou na uličnej úrovni. A predovšetkým, architekti zrealizovali ohnutý skelet budovy, čiastočne sa opierajúci o múry starej fary. Skelete kopíruje priebeh súbežnej ulice. Hliníková fasáda je tak na jednej strane konvexne a na druhej strane konkávne prehnutá.

O projekte:

• Krajina: Rakúsko
• Objekt, miesto: študentský internát, Leoben
• Typ stavby: novostavba
• Architekti: Nussmüller Architekten
• Realizácia: Spitzer Dach
• Typ fasády: Siding
• Farba fasády: bronzová

Nie všetko je cibuľová kopula

Helmut Legenstein pracuje v rovnakej klampiarskej firme už do ukončenia štúdií. V rámci svojho najväčšieho projektu naplánoval a namontoval fasádu o ploche 12 000 m². V Leobene to bolo necelých 500 m², a tak sa muselo ísť do detailu – do posledného milimetra. Legenstein je klampiar telom aj dušou. Neustále starostlivo pracuje na tej či onej veci. Dostal na starosť detailné naplánovanie a realizáciu zavesenej fasády študentského internátu Jacobinum v Leobene. V spolupráci s architektmi nastavil škáry fasádnych lamiel Siding tak, aby bolo možné realizovať mierne prehnutú fasádu a takisto rozhodol o finálnom vzore pokládky.

Na podčiarknutie tvaru budovy boli rôzne dlhé a široké fasádne lamely upevnené skrytým spôsobom. Šírka škár musela byť zohľadnená vzhľadom na ich pozdĺžnu rozťažnosť. „Okrem technického know-how som získal aj jemný cit pre PREFA Siding a jeho tvárnosť,“ uvádza Legenstein. To vysvetľuje, prečo medzery medzi lamelami na fasáde v Leobene tak presne sedia. Od samého začiatku si bol istý, že materiál znesie mierne prehnutie, ktoré každý prvok vytvára. „To, čo sa dnes považuje za individuálne riešenie, bývalo včera štandardom,“ zamýšľa sa nad technickým vývojom a ručnými aplikáciami vo svojom remesle, ktoré sú stále vzácnejšie. „V súčasnej dobe existuje priemyselne vyrábaný systém takmer pre každú architektonickú výzvu. Moderné remeslo si navyše niekedy nezadá s predpísanou pamiatkovou ochranou. Nie všetko je cibuľová kupola,“ hovorí s úsmevom Legenstein a je zrejmé, že miluje skutočnú klampiarsku prácu, nielen čistú montáž.

Súvisiace články:

Fascinujúca fasáda
Individuálny dizajn pre vašu fasádu
Dom ako socha
Hliník - materiál 21. storočia

Autor: Kristian Hanko
Foto: Croce & WIR
reklama

Nové

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Zverejnené 21.9. Tubusové svetlovody sú na českom či slovenskom trhu už pomerne známym produktom. Dopyt po nich neustále rastie. Vďaka čím ďalej prísnejším požiadavkám na stavby sa však posúva aj technické spracovanie a vylepšujú sa detaily prevedenia svetlovodov… ísť na článok

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Zverejnené 20.9. Systém keramických stropných panelov HELUZ je vyhľadávaným riešením pri výstavbe rodinných domov. Využitie ale nájde aj v bytovej či občianskej výstavbe či v priemyslových a poľnohospodárskych objektoch. Panely je možné použiť do svetlosti… ísť na článok

Malý veľký dom nad údolím Sázavy

Malý veľký dom nad údolím Sázavy

Zverejnené 26.9. Rodinný dom v Českom Šternberku je zasadený do svahovitého pozemku v miestnej vilovej časti nad riekou Sázavou. Hmota jeho objemu výrazne prevyšuje zastavanú plochu a dokonale tak maskuje svoju skutočnú, skôr skromnú veľkosť. Veľký podiel na tomto… ísť na článok

reklama