Vonkajšie žalúzie ISOTRA
vyhľadávanie
Dnes je 20.3.

Hostinec Fara - miesto plné prirodzeného denného svetla a útulnej atmosféry

Zverejnené: 1. 2. 2021

Prienik starého s novým sa začína od jadra v interiéri. Nosné steny podpierajú masívne oceľové nosníky, ktoré sú v interiéri zámerne priznané. Priestor v hlavnej časti nad barom je otvorený až do krovu. Priznané konštrukčné prvky sa odkrývajú v celej svojej kráse, ktorá je navyše podčiarknutá množstvom prirodzeného denného svetla.

Predmetom projektu bola revitalizácia historického objektu pôvodnej fary z prelomu 19. a 20. storočia v Loučné nad Desnou. Hlavnou ideou, od ktorej sa odvíjal návrh projektu, bolo zachovanie vonkajšieho výzoru domu.

Bočné fasády sú pod uhlom 45° obložené smrekovcovými latami. Stavebné otvory lemujú biele šambrány, čo spolu s čistotou bielej fasády podporuje historický vzhľad. Len nevýrazné čierne logo na čelnej uličnej fasáde napovedá, na čo dom dnes slúži.

Staré a nové v dokonalom súlade

Prienik starého s novým začína od jadra v interiéri. Nosné steny podpierajú masívne oceľové nosníky, ktoré sú v interiéri zámerne priznané. Priestor v hlavnej časti nad barom je otvorený až do krovu. Priznané konštrukčné prvky sa odkrývajú v celej svojej kráse. Okolo novo prebúraných okenných otvorov v bočných fasádach sú vytvorené sedacie boxy. Tieto boxy priamo vyzývajú k odpočinku a sú dostatočne široké na to, aby si v nich človek mohol aj ľahnúť. Voľná priehľadnosť domu v pozdĺžnom smere otvára celý priestor hostinca. Pôvodné vstupné dvere boli zrenovované a použité ako dvere na toalety. Novo umiestnený krb v centrálnej časti dispozície rešpektuje pôvodnú osovú súmernosť domu. V priebehu stavebných úprav bolo nutné zasiahnuť aj do strechy. Krov je nový a odkazuje na pôvodné tradičné remeslo. Vyrezávané prvky rešpektujú, ako krov skutočne predtým vyzeral.

Celý interiér dolaďujú detaily v podobe už použitých prvkov alebo materiálov. Drôtené lustre s industriálnym charakterom, tmavo modrá farba indigo na vlnitom štuku, bar obložený miestnou žulou, parožie nad krbom ako šperk. Uskutočnené zásahy sa snažia reflektovať miesto aj dobu svojho vzniku.

Apartmány na poschodí

Na druhom poschodí vznikli tri apartmány s možnosťou ubytovania nielen pre hostí reštaurácie. Každý apartmán má svoje vlastné hygienické zázemie a kuchynskú linku. Obklad v kúpeľniach odkazuje na porcelán zdobený tradičným cibuľovým vzorom. Rovnaký obklad, len inak aplikovaný, je taktiež za kuchynskou linkou. Súčasťou návrhu bolo aj poňatie vonkajších úprav okolo domu a zastrešenie vonkajšej terasy. Oceľová konštrukcia ako čistý nový prvok je prisadená k pôvodnej hmote domu. Drevené rebrovanie zo smrekovcových fošní po ľavej strane od hlavného vstupu odcloňuje priľahlé parkovisko.

Rok realizácie: 2018
Krajina: Česká republika
Mesto: Loučná nad Desnou
Architekt: Fandament Architects s.r.o.

Súvisiace články:

Presvetlenie bungalovov s väzníkovým krovom
Automatická ventilácia a tienenie strešných okien od spoločnosti Velux
Unikátny svetlík Velux s bezrámovým zaobleným zasklením
Inteligentné technológie na veľtrhu Coneco bodovali
Je potrebné zmeniť prístup k modernému stavebníctvu
Zdravší domov s Veluxom

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy VELUX
reklama

Nové

Leadax a Wienerberger Slovensko na trh uvádzajú inovatívne riešenie pre ploché strechy

Leadax a Wienerberger Slovensko na trh uvádzajú inovatívne riešenie pre ploché strechy

Zverejnené 18.3. Spoločnosť Wienerberger uzavrela na svetovej výstave Expo koncom roka 2022 exkluzívnu zmluvu o predaji inovatívnych riešení s nízkym obsahom CO2 určených pre ploché strechy, ktoré vyrába holandská spoločnosť Leadax. Leadax Roov je udržateľná… ísť na článok

Ako vynoviť kuchyňu

Ako vynoviť kuchyňu

Zverejnené 15.3. Kompletná renovácia kuchyne je finančne aj časovo nákladná, no niekedy stačí urobiť pár takzvaných kozmetických úprav a rozdiel je hneď obrovský. Renováciu kuchyne, ktorej cieľom je vznik staronového atraktívneho priestoru, zjednodušia naše tipy.… ísť na článok

Byt Stein2. Moderné prvky interiéru v kombinácii s pôvodnými evokujú atmosféru staromestkého bývania

Byt Stein2. Moderné prvky interiéru v kombinácii s pôvodnými evokujú atmosféru staromestkého bývania

Zverejnené 20.3. Interiér štvorizbového bytu v novostavbe STEIN2 v súčasnosti obýva trojčlenná rodina s malým dieťaťom. Ich vstup do vzájomnej spolupráce sa stal zásadným. Už pri prvej konzultácií padlo rozhodnutie, že základný štandard bytu s laminátovými podlahami… ísť na článok

reklama