Vonkajšie žalúzie ISOTRA
vyhľadávanie
Dnes je 20.3.

Výnimočné čaro dreva v doline pod Javorníkmi

Zverejnené: 9. 1. 2021

Dom situovaný v lone prírody a priamom susedstve rázovitej zástavby je inšpirovaný princípmi škandinávskej architektúry. Napriek tomu sa na prvý pohľad zdá, že tento kúsok severu akoby do doliny pod Javorníkmi patril odjakživa. Postavil ho slovenský pár žijúci v Holandsku, ktorý však nezabudol na svoje korene.

Spomienky na detstvo prežité v týchto oblastiach prispeli k rozhodnutiu majiteľov vytvoriť si miesto, kde by sa radi pravidelne vracali a stretávali sa s početnou rodinou a s priateľmi. Vďaka šťastnej náhode natrafili na voľný pozemok. Rozhodnuté bolo už po pohľade na prvú skicu domu. Majitelia sú s výsledkom spokojní, a to aj napriek tomu, že pôvodná predstava o dome sa vo fáze realizácie musela prispôsobiť nielen požiadavkám susedov, ale aj slovenským technickým normám.

Škandinávsky štýl na slovenský spôsob

V tejto lokalite sa nenachádzajú žiadne špecifické prvky ľudovej architektúry, architekti preto prispôsobili návrh domu okolitej prírode. Typickými prvkami stvárňujúcimi tento zámer sú veľké okná. Tie sú orientované k najkrajším výhľadom a zároveň privádzajú do interiéru dostatok denného svetla. Finálny vzhľad domu čiastočne ovplyvnila aj snaha majiteľov o udržiavanie dobrých vzťahov so susedmi. Aj z tohto dôvodu sa dodržal 45° sklon šikmej strechy, charakteristický pre okolitú zástavbu ako aj tradičné stavebné materiály. Pre minimalistickú architektúru sú mimoriadne dôležité kvalitne spracované detaily, to bol aj prípad domu v Papradne. Jednoduchosť línií v kombinácii s prírodnými materiálmi necháva vyniknúť nerušivej originalite stavby. Obvodové múry sú síce zhotovené z tehly, ale obložené sú termodrevom, ktoré neprešlo žiadnou povrchovou úpravou a časom prirodzene zosivie. Tvorcovia s týmto procesom rátali, preto na jednoduchú šikmú strechu vybrali krytinu z tmavosivého falcovaného hliníkového plechu, ktorej precízne vypracované detaily boli v rovnakom antracitovom farebnom odtieni.

Terén určil tvar domu

Architekti sa pri navrhovaní stavby museli prispôsobiť charakteru pozemku s viac ako 3 metre vysokým strmým zrázom. Práve preto je spodná časť domu čiastočne zapustená do svahu. Cez najnižšie podlažie sa zároveň vstupuje do domu a okrem technických miestností a úložných priestorov sa tu nachádzajú aj dve hosťovské izby. Hlavné obytné priestory sa nachádzajú o poschodie vyššie. Na ich úrovni sa nachádza aj rekreačná terasa, na ktorú vedie prístup cez presklené dvere z obývačky spojenej s kuchyňou. Terasa je na hranici pozemku ohraničená stenou, ktorá ju chráni pred vetrom a zároveň zachováva súkromie. Podkrovie patrí majiteľom.

Praktické riešenie svetla v podkroví

Keďže podkrovie slúži ako obytná časť pre majiteľov domu, bolo potrebné riešiť prísun denného svetla aj do tejto časti domu. Architekti museli niektoré nápady zamietnuť nielen vzhľadom na charakter domu, ale aj vzhľadom na klimatické podmienky prostredia, a to najmä bohatú snehovú nádielku. Priviesť dostatok denného svetla do interiéru pod strechou napokon pomohla spoločnosť VELUX. Zaujímavé konštrukčné riešenie osadenia strešných okien sa realizovalo v spálni rodičov. Do strechy sa osadili tri strešné okná s kĺbovou krokvou, ktoré nadväzujú na zvislé fasádne okná. Vďaka tomu si majitelia môžu vychutnať romantický výhľad na lyžiarsky svah priamo z postele.

Škandinávsky dizajn v interiéri

Dosiahnuť jednoduchosť a súlad doplnkov v interiéri sa podarilo architektom vďaka kombinácii bielej farby a prírodných materiálov, a to predovšetkým dreva. Inšpiráciu prvkami škandinávskej architektúry cítiť v celom objekte. Zjednocujúcim prvkom domu je dubové drevo, ktoré sa použilo aj na podlahe. Keďže neumožňuje podlahové vykurovanie, domáci sa rozhodli pre vykurovanie pomocou radiátorov, ktoré boli vhodnou voľbou aj z hľadiska nárazového využívania domu. Vďaka prístupu architektov sa napokon podarilo úspešne zrealizovať zámer majiteľov, a to jednoduchý moderný dom s čistými líniami, ktorý prijali za svoj aj okolití obyvatelia.

Rok realizácie: 2015
Krajina: Slovenská republika
Mesto: Papradno

Súvisiace články:

Presvetlenie bungalovov s väzníkovým krovom
Automatická ventilácia a tienenie strešných okien od spoločnosti Velux
Unikátny svetlík Velux s bezrámovým zaobleným zasklením
Inteligentné technológie na veľtrhu Coneco bodovali
Je potrebné zmeniť prístup k modernému stavebníctvu
Zdravší domov s Veluxom

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy VELUX
reklama

Nové

Leadax a Wienerberger Slovensko na trh uvádzajú inovatívne riešenie pre ploché strechy

Leadax a Wienerberger Slovensko na trh uvádzajú inovatívne riešenie pre ploché strechy

Zverejnené 18.3. Spoločnosť Wienerberger uzavrela na svetovej výstave Expo koncom roka 2022 exkluzívnu zmluvu o predaji inovatívnych riešení s nízkym obsahom CO2 určených pre ploché strechy, ktoré vyrába holandská spoločnosť Leadax. Leadax Roov je udržateľná… ísť na článok

Ako vynoviť kuchyňu

Ako vynoviť kuchyňu

Zverejnené 15.3. Kompletná renovácia kuchyne je finančne aj časovo nákladná, no niekedy stačí urobiť pár takzvaných kozmetických úprav a rozdiel je hneď obrovský. Renováciu kuchyne, ktorej cieľom je vznik staronového atraktívneho priestoru, zjednodušia naše tipy.… ísť na článok

Byt Stein2. Moderné prvky interiéru v kombinácii s pôvodnými evokujú atmosféru staromestkého bývania

Byt Stein2. Moderné prvky interiéru v kombinácii s pôvodnými evokujú atmosféru staromestkého bývania

Zverejnené 20.3. Interiér štvorizbového bytu v novostavbe STEIN2 v súčasnosti obýva trojčlenná rodina s malým dieťaťom. Ich vstup do vzájomnej spolupráce sa stal zásadným. Už pri prvej konzultácií padlo rozhodnutie, že základný štandard bytu s laminátovými podlahami… ísť na článok

reklama