THERMO|SOLAR - slnečné termické kolektory a kotly na biomasu
vyhľadávanie
Dnes je 20.6.

Kde hľadať pomoc pri výstavbe?

Zverejnené: 10. 11. 2022

Ak ste sa rozhodli postaviť dom svojpomocne, určite to neznamená, že so všetkým si poradíte úplne sami. Hoci činnosti ako murovanie zvládnete aj vlastnými rukami, pri niektorých krokoch je dobré obrátiť sa na skúsených odborníkov. Začať môžete od samotného dodávateľa stavebného materiálu. Pri odbere tehál či ďalšieho doplnkového sortimentu by vám mal poskytnúť kompletný servis, počnúc dopravou materiálu, končiac konzultáciami na stavbe.

Technická dokumentácia

Samotná výstavba nemusí byť taká náročná, pokiaľ máte v rukách kvalitnú projektovú dokumentáciu, vrátane architektonickej štúdie a dokumentácie pre územné rozhodnutie. Najdôležitejším podkladom je potom dokumentácia pre vydanie stavebného povolenia, z ktorej sa zároveň vychádza pri realizácii stavby. Obsahuje stavebné výkresy, ktoré uvádzajú všetky detaily, ako je výber stavebných materiálov, skladba jednotlivých konštrukcií, energetická náročnosť, typ vykurovania, ale aj statika či požiarna bezpečnosť.

„Je dôležité, aby projektant už vo fáze prípravy technickej dokumentácie uvažoval nad zvoleným stavebným materiálom pre hrubú stavbu a využil všetky jeho prednosti a možnosti. Hrubú stavbu dokáže vyskladať zo systémových produktov tak, aby sa vzájomne dopĺňali. Zároveň to znamená menej tehlových prírezov, a teda aj menej stavebného odpadu – tomu sa poteší vaša peňaženka i životné prostredie,“ podotýka Oliver Kapci, technický poradca spoločnosti HELUZ Slovensko.

Výpočet stavebného materiálu

Súčasťou služieb HELUZ je aj vypracovanie energetického certifikátu budovy či výpočet odvodu spalín. Ak potrebujete zistiť spotrebu stavebného materiálu, môžete získať zdarma aj výpočet potrebných tehál, prekladov, stropov či komínového systému. Všetko vybavíte pohodlne elektronickou poštou. „Stačí zaslať projektovú dokumentáciu, čiže pôdorysy jednotlivých podlaží s umiestnením nosných a nenosných stien a dostatočne okótovanými stavebnými otvormi. Na výpočet materiálu sú podstatné aj pohľady, výška muriva, konkretizovanie typov zvolených tehál, riešenie prekladov, prípadne železobetónových vencov či prvého radu obvodového muriva,“ radí Oliver Kapci.

    3 veci, ktoré nikdy nepodceňujte:

  • Projektová dokumentácia
  • Výber stavebných materiálov
  • Nezávislý stavebný dozor

Praktické príručky a návody

Pripravte sa, že pred štartom stavebných prác si budete musieť množstvo vecí naštudovať. Tu je, samozrejme, kľúčová kvalita samotných informácií. Spoločnosť HELUZ na svojej stránke prevedie svojich zákazníkov procesom výstavby od A po Z. K dispozícii je sekcia MÔJ HELUZ, kde môžu sledovať nielen stav svojej objednávky, ale takisto si stiahnuť množstvo užitočných dokumentov, ako je napríklad Vykonávacia príručka s názorným popisom stavebných postupov. Týka sa to zákazníkov s konkrétnym číslom zákazky alebo dokladom objednávky.

Požičovňa náradia a konzultácie

Keďže stavebné práce zrejme nepatria k vašim bežným činnostiam, je pravdepodobné, že doma nebudete mať všetky potrebné pomôcky a nástroje. Ak ich použijete výlučne pri realizácii hrubej stavby, určite sa ich neoplatí kupovať. Môžete si ich však požičať za rozumný poplatok – a to pohodlne cez elektronický formulár. Dobrú službu vám urobia aj konzultácie na stavbe, ktoré sú zdarma. Ak by ste mali otázky o materiáloch HELUZ, riešenie konštrukčných detailov alebo postupov, môžete sa obrátiť priamo na technických poradcov v príslušnom regióne.

Technická pomoc na stavbe

Ak si nie ste istí, či dokážte správne zhotoviť jednotlivé konštrukčné prvky a detaily, môžete si prizvať technikov HELUZ na začiatok stavby alebo v priebehu výstavby. Murivo zhotovujete len raz a nemôžete ho vymeniť ako nábytok či farbu omietky, preto je dobré urobiť všetko bezchybne. HELUZ ponúka technickú pomoc pri vyrovnávaní základovej alebo stropnej dosky zakladacou maltou pod brúsené tehly HELUZ. „V rámci technickej pomoci vám napríklad môže zakladací technik asistovať pri zrovnávaní maltového lôžka pod prvý rad muriva z brúsených tehál. Vybavený je nivelačným prístrojom, statívom, nivelačnou latou, metrom, pásmom a dvomi vyrovnávacími setmi. Pomôže vám s tým, aby bol prvý rad tehál položený presne, vodorovne a zvislo,“ dodáva Oliver Kapci.

Súvisiace články:

Ťažká šikmá strecha Heluz
Pokojný odpočinok zabezpečili Aku tehly Heluz
Tepelno-akumulačné vlastnosti muriva Heluz
S tehlovými blokmi Heluz nemusíte zatepľovať
Kompletný stavebný systém Heluz

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy HELUZ

Tématické odbory

reklama

Nové

Strechy Ruukki vyrobené z bezfosílnej ocele SSAB pre luxusný rezort Sunday Morning vo fínskom Laponsku

Strechy Ruukki vyrobené z bezfosílnej ocele SSAB pre luxusný rezort Sunday Morning vo fínskom Laponsku

Zverejnené 14.6. Ruukki Construction, súčasť spoločnosti SSAB, podpísala zmluvu s cestovnou kanceláriou Experience Pyhä Oy na dodávku striech Ruukki® Classic LowCarbon vyrobených z ocele SSAB Fossil-free™ pre ekologickú dovolenkovú destináciu investičnej spoločnosti… ísť na článok

Tehlový systém HELUZ je odpoveďou na každú otázku

Tehlový systém HELUZ je odpoveďou na každú otázku

Zverejnené 13.6. Ak chystáte hrubú stavbu rodinného domu, môže vás tento text obohatiť, inšpirovať a dobre nasmerovať. Váš budúci dom nie je len strecha nad obvodovými stenami a oknami. Je to organizmus, ktorý už v „plienkach“, tj. pred zahájením výstavby, žije s… ísť na článok

Zavítate na KVIFF? Tieto skvosty si nemôžete nechať vo Varoch ujsť

Zavítate na KVIFF? Tieto skvosty si nemôžete nechať vo Varoch ujsť

Zverejnené 19.6. Či už sa tento rok chystáte navštíviť Medzinárodný filmový festival, ktorý sa koná od 28. júna do 6. júla, alebo sa chcete do Karlových Varov pozrieť mimo hlavnej návštevníckej sezóny, máme pre vás zoznam architektonických skvostov, ktoré by ste pri… ísť na článok

reklama