GROHE PHANTOM BLACK
vyhľadávanie
Dnes je 26.9.

Voľbou vhodných tehál urýchlite stavbu a ušetríte aj za vykurovanie

Zverejnené: 6. 7. 2022

Odpovede na tak aktuálne otázky, či by napríklad nebolo vhodné odložiť stavbu domu na neskôr alebo či nebudú postupom času ceny stavebných materiálov klesať, poskytol Stanislav Hložek, regionálny manažér spoločnosti HELUZ.

V prípade voľby tehál pre jednovrstvové murovanie nie je potrebné murivo dodatočne zatepľovať, aby ste mohli bývať v pasívnom dome.

Do nákladov na stavbu domu sa premietajú nielen ceny za stavebný materiál, ale aj za prácu. Pri stavebných materiáloch aj s ohľadom na aktuálny vývoj cien energií pokles nepredpokladáme a úbytok pracovných síl je už dlhodobým problémom.

Nehnuteľnosti sú stále a oprávnene považované za rozumnú investíciu, čo platí najmä pre domy z trvanlivých murovacích blokov, ako sú práve tehly. Takéto domy nestrácajú hodnotu a odolávajú nielen inflačným vplyvom, ale v porovnaní so stavbami z alternatívnych materiálov aj tzv. zuba času; majú skrátka rokmi preverenú životnosť. Aj preto sa dodacie doby stavebných materiálov, ako sú tehly, skôr predlžujú. Odporučil by som teda objednávať včas a neodkladať ich nákup na poslednú chvíľu.

Poznámka redakcie: Tehla je umelý „kameň“, vyrobený formovaním hliny do pravidelných útvarov, najviac kvádrov. Najstaršia je sušená tehla, známa asi 10 tis. rokov. Pálené tehly a strešné škridly sú známe už od staroveku; pripomína ich starobabylonský Epos o Gilgamešovi (3. tisícročie pred n. l.). Dnes sa tehly vyrábajú v tehelniach a remeslo, ktoré sa zaoberá ich výrobou, je tehliarstvo.

Nehnuteľnosti sú naďalej oprávnene považované za rozumnú investíciu a to hlavne domy z trvanlivých murovacích blokov, ako sú práve tehly. Také domy nestrácajú svoju hodnotu.
Nehnuteľnosti sú naďalej oprávnene považované za rozumnú investíciu a to hlavne domy z trvanlivých murovacích blokov, ako sú práve tehly. Také domy nestrácajú svoju hodnotu.

Vo všeobecnej rovine cenu stavebného materiálu príliš neovplyvníte, ale výberom konkrétnej tehly môžete zásadne ušetriť a to hneď dvoma spôsobmi. Po prvé, môžete ovplyvniť rýchlosť a náročnosť výstavby a teda znížiť náklady za prácu, resp. zvládnuť stavbu napríklad aj svojpomocne. Mám na mysli napríklad voľbu tehál na jednovrstvové murovanie, ktoré nemusíte dodatočne zatepľovať, aby ste mohli bývať v pasívnom dome. Ich výberom vám teda odpadá jeden stavebný krok a zároveň šetríte aj za dodatočnú izoláciu domu. A mimochodom oproti dodatočne zatepleným domom vytvárate pre svoju rodinu aj zdravšie vnútorné prostredie s dýchajúcim murivom.

Ďalším šikovným materiálom, ktorým stavbu urýchlite, je tekutá malta HELUZ SIDI, ktorú murujete, ako keď maľujete valčekom. Teda žiadna miešačka na založenie sypkej zmesi s vodou, ale rýchle, nenáročné murovanie. Spomínané materiály sú navyše súčasťou kompletného tehlového systému HELUZ, ktorý ponúka aj doplnkové tehly, z ktorých zase vytvoríte rohy alebo ostenia, bez toho aby ste sa zdržiavali dorezávaním tehál. Tento systém by som si preto dovolil prirovnať k skladačke – legu pre dospelých, keď do seba tehly perfektne zapadajú a hrubá stavba rastie pred očami.

Inteligentným materiálom, ktorým urýchlite stavbu je tiež tekutá malta HELUZ SIDI, ktorú murujete, ako keď maľujete valčekom.
Inteligentným materiálom, ktorým urýchlite stavbu je tiež tekutá malta HELUZ SIDI, ktorú murujete, ako keď maľujete valčekom.

Značne a dlhodobo ušetriť môžete tiež výberom správnych tehál, ktoré svojimi tepelnoizolačnými vlastnosťami spĺňajú parametre pre stavbu nízkoenergetických až pasívnych stavieb. Významne tým ovplyvníte následnú energetickú spotrebu domu počas jeho prevádzky a výrazne znížite budúce náklady na vykurovanie.

Súvisiace články:

Ťažká šikmá strecha Heluz
Pokojný odpočinok zabezpečili Aku tehly Heluz
Tepelno-akumulačné vlastnosti muriva Heluz
S tehlovými blokmi Heluz nemusíte zatepľovať
Kompletný stavebný systém Heluz

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy HELUZ

Tématické odbory

reklama

Nové

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Zverejnené 21.9. Tubusové svetlovody sú na českom či slovenskom trhu už pomerne známym produktom. Dopyt po nich neustále rastie. Vďaka čím ďalej prísnejším požiadavkám na stavby sa však posúva aj technické spracovanie a vylepšujú sa detaily prevedenia svetlovodov… ísť na článok

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Zverejnené 20.9. Systém keramických stropných panelov HELUZ je vyhľadávaným riešením pri výstavbe rodinných domov. Využitie ale nájde aj v bytovej či občianskej výstavbe či v priemyslových a poľnohospodárskych objektoch. Panely je možné použiť do svetlosti… ísť na článok

Malý veľký dom nad údolím Sázavy

Malý veľký dom nad údolím Sázavy

Zverejnené 26.9. Rodinný dom v Českom Šternberku je zasadený do svahovitého pozemku v miestnej vilovej časti nad riekou Sázavou. Hmota jeho objemu výrazne prevyšuje zastavanú plochu a dokonale tak maskuje svoju skutočnú, skôr skromnú veľkosť. Veľký podiel na tomto… ísť na článok

reklama