vyhľadávanie
Dnes je 5.12.

Voľbou vhodných tehál urýchlite stavbu a ušetríte aj za vykurovanie

Zverejnené: 6. 7. 2022

Odpovede na tak aktuálne otázky, či by napríklad nebolo vhodné odložiť stavbu domu na neskôr alebo či nebudú postupom času ceny stavebných materiálov klesať, poskytol Stanislav Hložek, regionálny manažér spoločnosti HELUZ.

V prípade voľby tehál pre jednovrstvové murovanie nie je potrebné murivo dodatočne zatepľovať, aby ste mohli bývať v pasívnom dome.

Do nákladov na stavbu domu sa premietajú nielen ceny za stavebný materiál, ale aj za prácu. Pri stavebných materiáloch aj s ohľadom na aktuálny vývoj cien energií pokles nepredpokladáme a úbytok pracovných síl je už dlhodobým problémom.

Nehnuteľnosti sú stále a oprávnene považované za rozumnú investíciu, čo platí najmä pre domy z trvanlivých murovacích blokov, ako sú práve tehly. Takéto domy nestrácajú hodnotu a odolávajú nielen inflačným vplyvom, ale v porovnaní so stavbami z alternatívnych materiálov aj tzv. zuba času; majú skrátka rokmi preverenú životnosť. Aj preto sa dodacie doby stavebných materiálov, ako sú tehly, skôr predlžujú. Odporučil by som teda objednávať včas a neodkladať ich nákup na poslednú chvíľu.

Poznámka redakcie: Tehla je umelý „kameň“, vyrobený formovaním hliny do pravidelných útvarov, najviac kvádrov. Najstaršia je sušená tehla, známa asi 10 tis. rokov. Pálené tehly a strešné škridly sú známe už od staroveku; pripomína ich starobabylonský Epos o Gilgamešovi (3. tisícročie pred n. l.). Dnes sa tehly vyrábajú v tehelniach a remeslo, ktoré sa zaoberá ich výrobou, je tehliarstvo.

Nehnuteľnosti sú naďalej oprávnene považované za rozumnú investíciu a to hlavne domy z trvanlivých murovacích blokov, ako sú práve tehly. Také domy nestrácajú svoju hodnotu.
Nehnuteľnosti sú naďalej oprávnene považované za rozumnú investíciu a to hlavne domy z trvanlivých murovacích blokov, ako sú práve tehly. Také domy nestrácajú svoju hodnotu.

Vo všeobecnej rovine cenu stavebného materiálu príliš neovplyvníte, ale výberom konkrétnej tehly môžete zásadne ušetriť a to hneď dvoma spôsobmi. Po prvé, môžete ovplyvniť rýchlosť a náročnosť výstavby a teda znížiť náklady za prácu, resp. zvládnuť stavbu napríklad aj svojpomocne. Mám na mysli napríklad voľbu tehál na jednovrstvové murovanie, ktoré nemusíte dodatočne zatepľovať, aby ste mohli bývať v pasívnom dome. Ich výberom vám teda odpadá jeden stavebný krok a zároveň šetríte aj za dodatočnú izoláciu domu. A mimochodom oproti dodatočne zatepleným domom vytvárate pre svoju rodinu aj zdravšie vnútorné prostredie s dýchajúcim murivom.

Ďalším šikovným materiálom, ktorým stavbu urýchlite, je tekutá malta HELUZ SIDI, ktorú murujete, ako keď maľujete valčekom. Teda žiadna miešačka na založenie sypkej zmesi s vodou, ale rýchle, nenáročné murovanie. Spomínané materiály sú navyše súčasťou kompletného tehlového systému HELUZ, ktorý ponúka aj doplnkové tehly, z ktorých zase vytvoríte rohy alebo ostenia, bez toho aby ste sa zdržiavali dorezávaním tehál. Tento systém by som si preto dovolil prirovnať k skladačke – legu pre dospelých, keď do seba tehly perfektne zapadajú a hrubá stavba rastie pred očami.

Inteligentným materiálom, ktorým urýchlite stavbu je tiež tekutá malta HELUZ SIDI, ktorú murujete, ako keď maľujete valčekom.
Inteligentným materiálom, ktorým urýchlite stavbu je tiež tekutá malta HELUZ SIDI, ktorú murujete, ako keď maľujete valčekom.

Značne a dlhodobo ušetriť môžete tiež výberom správnych tehál, ktoré svojimi tepelnoizolačnými vlastnosťami spĺňajú parametre pre stavbu nízkoenergetických až pasívnych stavieb. Významne tým ovplyvníte následnú energetickú spotrebu domu počas jeho prevádzky a výrazne znížite budúce náklady na vykurovanie.

Súvisiace články:

Ťažká šikmá strecha Heluz
Pokojný odpočinok zabezpečili Aku tehly Heluz
Tepelno-akumulačné vlastnosti muriva Heluz
S tehlovými blokmi Heluz nemusíte zatepľovať
Kompletný stavebný systém Heluz

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy HELUZ

Tématické odbory

reklama

Nové

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Zverejnené 1.12. Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších… ísť na článok

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Ultranízkoenergetické tehlové dvojdomy pod Považským Inovcom

Zverejnené 30.11. V atraktívnej lokalite obce Kočovce časť Rakoľuby zrealizovala spoločnosť CBI s. r. o. výstavbu moderných ultranízkoenergetických dvojdomov . Na stavbu moderných objektov bolo použité murivo z tehál Porotherm, ktoré dosahujú vynikajúce… ísť na článok

Materská škola v nemeckom Niederwerne. Tri budovy pripomínajúce vápencové masívy

Materská škola v nemeckom Niederwerne. Tri budovy pripomínajúce vápencové masívy

Zverejnené 5.12. Nová budova materskej školy v nemeckom Niederwerrne ponúka miesto až pre 125 detí. Tri vzájomne prepojené budovy pripomínajú horské vápencové masívy – majú snehobielu fasádu aj strechu z odolnej zliatiny hliníka spoločnosti PREFA Aluminiumprodukte. ísť na článok

reklama