YTONG - Kompletné stavebné riešenie od pivnice po strechu
vyhľadávanie
Dnes je 8.12.

Koľko svetla potrebujete? Nebývajte v tme

Zverejnené: 18. 10. 2019

Zdravie a pohodlie budúcich užívateľov domu by malo byť prioritou hlavne preto, že domy staviame na celý život. Dostatok prirodzeného denného svetla a čerstvého vzduchu sú tým, čomu by sme mali venovať mimoriadnu pozornosť.

Prečo prirodzené denné svetlo?

Denné svetlo hrá v živote človeka zásadnú úlohu. V modernej dobe až 90% času trávime v budovách a preto je úplne zásadné myslieť na dostatok denného svetla v interiéroch. Denné svetlo má významné účinky na náš metabolizmus a psychické zdravie. Príliš málo svetla totiž môže prispievať napr. k vzniku depresií, hlavne v zimnom období. Zásadným spôsobom tiež ovplyvňuje motiváciu a schopnosť sústredenia.

Presvetlenie bungalovov

Klasické dispozičné riešenie väčšiny bungalovov prináša určité špecifiká pri riešení ich presvetlenia. Jedným z nich sú presahy strechy, ktoré môžu výrazným spôsobom obmedzovať presvetlenie interiéru. Ťažšie riešiteľným problémom je potom presvetlenie priestorov uprostred dispozície domu. Tie sú príliš vzdialené od fasádnych okien na to, aby do nich dokázali priniesť dostatok denného svetla a po väčšinu dňa potom miznú v tme. Elegantným riešením je využitie strešných okien a svetlovodov.

Strešné okná poskytujú za rovnakých podmienok najmenej 2 × viac svetla než zvislé okná rovnakých rozmerov a 3 × viac svetla ako vikiere rovnakých rozmerov. Kombinácia zvislých a strešných okien zabezpečí optimálne presvetlenie miestnosti, a to aj v odľahlých kútoch.

Svetlovody potom, aj pri malej investícii, znamenajú veľký prínos v doručení denného svetla a to nielen pre bungalovy, kde je osvetlenie v centrálnom priestore tradične riešené elektrickým osvetlením.

Vďaka svetlovodom je tak možné presvetliť denným svetlom aj miestnosti bez okien, ako napríklad tmavé chodby, šatne či kúpeľne. Táto "lampa na denné svetlo" miesto žiarovky využíva slnko a to dokonca aj v zime, kedy je zamračené, privádza do miestnosti toľko svetla ako tradičná 60 W žiarovka. Množstvo privedeného svetla za ideálnych podmienok (slnečno, leto, južná strana strechy) je až 13 × väčšie ako u bežnej žiarovky a až 4 × väčšie ako u žiarivky.

Zmerajte si jednoducho, koľko denného svetla máte u vás doma

S aplikáciou LUXMETER rýchlo a ľahko zistíte intenzitu osvetlenia. Zároveň vám ihneď ukáže, pre aký priestor sa dané presvetlenie hodí a aké sú odporúčané hodnoty presvetlenia denným svetlom. Aplikácia meria a zobrazuje orientačnú hodnotu intenzity osvetlenia v luxoch (lx). Aplikáciu nájdete na www.velux.sk/luxmeter.

Viac informácií nájdete na webových stránkach www.velux.sk

Súvisiace články:

Automatická ventilácia a tienenie strešných okien od spoločnosti Velux
Unikátny svetlík Velux s bezrámovým zaobleným zasklením
Šaľa pôjde Slovensku príkladom ako renovovať staré rodinné domy
Zdravší domov s Veluxom

Kontakty:
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.
Galvaniho 7/A
821 04 Bratislava
Tel. 02 33 000 543
e-mail: info.sk@velux.com

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy

Tématické odbory

reklama

Nové

Pomocou 3D modelov fasádnych prvkov zhmotňujeme predstavy zákazníka a zjednodušujeme proces výroby

Pomocou 3D modelov fasádnych prvkov zhmotňujeme predstavy zákazníka a zjednodušujeme proces výroby

Zverejnené 5.12. Spoločnosť Ruukki je známa inováciami a snahou o neustále zlepšovanie služieb. Ako jeden z mála výrobcov fasádnych systémov vytvára pre zákazníkov 3D vizualizácie detailov. Vďaka nim si lepšie predstavia, ako bude vyzerať ich budova s fasádnymi… ísť na článok

Modrá je dobrá: šesť dôvodov pre interiér v modrých odtieňoch

Modrá je dobrá: šesť dôvodov pre interiér v modrých odtieňoch

Zverejnené 8.12. Pravdou je, že modrá farba nie je v interiéroch tak obľúbená a používaná ako farby neutrálne. Ale nie je to škoda? Modrá je predsa symbolom čistoty a jemnosti. A na ľudskú psychiku majú jej odtiene veľmi pozitívny vplyv. Máme pre vás šesť dôvodov,… ísť na článok

Fasáda bez prasklín? Bez kvalitnej sieťky sa nezaobídete

Fasáda bez prasklín? Bez kvalitnej sieťky sa nezaobídete

Zverejnené 7.12. Kvalitné sklovláknité mriežky sú veľmi dôležitou súčasťou každej fasády. Mriežka svojimi vlastnosťami zabezpečuje najmä prenášanie ťahových napätí v omietke , ktoré vznikajú pri náhlych teplotných zmenách pôsobením atmosferických vplyvov. Vystužuje… ísť na článok

reklama