Nechajte horúčavu za oknom s vonkajšou roletou VELUX
vyhľadávanie
Dnes je 12.7.

Koľko svetla potrebujete? Nebývajte v tme

Zverejnené: 18. 10. 2019

Zdravie a pohodlie budúcich užívateľov domu by malo byť prioritou hlavne preto, že domy staviame na celý život. Dostatok prirodzeného denného svetla a čerstvého vzduchu sú tým, čomu by sme mali venovať mimoriadnu pozornosť.

Prečo prirodzené denné svetlo?

Denné svetlo hrá v živote človeka zásadnú úlohu. V modernej dobe až 90% času trávime v budovách a preto je úplne zásadné myslieť na dostatok denného svetla v interiéroch. Denné svetlo má významné účinky na náš metabolizmus a psychické zdravie. Príliš málo svetla totiž môže prispievať napr. k vzniku depresií, hlavne v zimnom období. Zásadným spôsobom tiež ovplyvňuje motiváciu a schopnosť sústredenia.

Presvetlenie bungalovov

Klasické dispozičné riešenie väčšiny bungalovov prináša určité špecifiká pri riešení ich presvetlenia. Jedným z nich sú presahy strechy, ktoré môžu výrazným spôsobom obmedzovať presvetlenie interiéru. Ťažšie riešiteľným problémom je potom presvetlenie priestorov uprostred dispozície domu. Tie sú príliš vzdialené od fasádnych okien na to, aby do nich dokázali priniesť dostatok denného svetla a po väčšinu dňa potom miznú v tme. Elegantným riešením je využitie strešných okien a svetlovodov.

Strešné okná poskytujú za rovnakých podmienok najmenej 2 × viac svetla než zvislé okná rovnakých rozmerov a 3 × viac svetla ako vikiere rovnakých rozmerov. Kombinácia zvislých a strešných okien zabezpečí optimálne presvetlenie miestnosti, a to aj v odľahlých kútoch.

Svetlovody potom, aj pri malej investícii, znamenajú veľký prínos v doručení denného svetla a to nielen pre bungalovy, kde je osvetlenie v centrálnom priestore tradične riešené elektrickým osvetlením.

Vďaka svetlovodom je tak možné presvetliť denným svetlom aj miestnosti bez okien, ako napríklad tmavé chodby, šatne či kúpeľne. Táto "lampa na denné svetlo" miesto žiarovky využíva slnko a to dokonca aj v zime, kedy je zamračené, privádza do miestnosti toľko svetla ako tradičná 60 W žiarovka. Množstvo privedeného svetla za ideálnych podmienok (slnečno, leto, južná strana strechy) je až 13 × väčšie ako u bežnej žiarovky a až 4 × väčšie ako u žiarivky.

Zmerajte si jednoducho, koľko denného svetla máte u vás doma

S aplikáciou LUXMETER rýchlo a ľahko zistíte intenzitu osvetlenia. Zároveň vám ihneď ukáže, pre aký priestor sa dané presvetlenie hodí a aké sú odporúčané hodnoty presvetlenia denným svetlom. Aplikácia meria a zobrazuje orientačnú hodnotu intenzity osvetlenia v luxoch (lx). Aplikáciu nájdete na www.velux.sk/luxmeter.

Viac informácií nájdete na webových stránkach www.velux.sk

Súvisiace články:

Automatická ventilácia a tienenie strešných okien od spoločnosti Velux
Unikátny svetlík Velux s bezrámovým zaobleným zasklením
Šaľa pôjde Slovensku príkladom ako renovovať staré rodinné domy
Zdravší domov s Veluxom

Kontakty:
VELUX SLOVENSKO spol. s r.o.
Galvaniho 7/A
821 04 Bratislava
Tel. 02 33 000 543
e-mail: info.sk@velux.com

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy

Tématické odbory

reklama

Nové

Minimalistické kľučky bez roziet s nadčasovým dizajnom

Minimalistické kľučky bez roziet s nadčasovým dizajnom

Zverejnené 6.7. Donedávna bolo možné inštalovať do dverí kľučky osadené len na rozetách. Prípadne boli rozety do dverí zafrézované, aby bola potlačená robustnosť či masívnosť kovania a dverám tak boli ponechané čisté nenarušené línie. Lenže s príchodom nového… ísť na článok

Architektúra a dizajn objektu, ktorý sa inšpiroval svojou sedemstoročnou históriou

Architektúra a dizajn objektu, ktorý sa inšpiroval svojou sedemstoročnou históriou

Zverejnené 12.7. Prestavba historického domu v Kutnej Hore, ktorá prebiehala postupne v priebehu posledných piatich rokov, vyústila vo vznik novej kaviarne, apartmánov na prenájom a obytného podkrovia. V celistvom architektonickom projekte objektu Dačický došlo k… ísť na článok

Účinné tienenie okien pomocou minimalistických screenov

Účinné tienenie okien pomocou minimalistických screenov

Zverejnené 10.7. Energia, či už v podobe tepla, svetla alebo chladu, preniká do interiéru najviac cez okenné výplne. Dochádza tak k jeho prehriatiu, či naopak chladeniu. Riešením je exteriérová tieniaca technika. Ak si prajeme aj pri tieniacej technike zachovať vo… ísť na článok

reklama