Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 28.11.

Malý veľký dom nad údolím Sázavy

Zverejnené: 26. 9. 2023

Rodinný dom v Českom Šternberku je zasadený do svahovitého pozemku v miestnej vilovej časti nad riekou Sázavou. Hmota jeho objemu výrazne prevyšuje zastavanú plochu a dokonale tak maskuje svoju skutočnú, skôr skromnú veľkosť. Veľký podiel na tomto maskovaní majú samozrejme architekti Ján Stempel a Jan Jakub Tesař zo štúdia Stempel & Tesař architekti, ale tiež použitý fasádny materiál a zvolený farebný odtieň, ktorý násobí obrysy budovy nad úrovňou terénu.

Antracitová farba fasády stavbu so 150 m² zastavanej plochy dynamicky začleňuje do rozsiahlej dvojhektárovej záhrady. Veľkoformátové okná poskytujú výhľad na severovýchodnú panorámu.

Svahovitý pozemok, na ktorom je rodinný dom situovaný, je prístupný z hornej juhozápadnej strany a poskytuje nádherný výhľad do údolia. Hlavný vstup nadväzuje na parkovacie miesto na státie v úrovni ulice. Zo zádveria nasleduje vstup do izby pre hostí a do pracovne. Obytnému podlažiu, ktoré je pôdorysne mierne vysadené nad úrovňou suterénu, sa otvára severovýchodná panoráma dvoma veľkoformátovými oknami, za ktorými sa nachádza obývacia izba a hlavná spálňa. Z južnej strany prilieha k obývacej izbe a kuchyni terasa.

V suteréne je umiestnená spálňa slúžiaca aj ako pracovňa. Predstavuje zachovanú časť pôvodného rekonštruovaného domu. Že sa jedná o pôvodnú časť stavby, signalizuje lomový kameň na fasáde. Ten je citlivo doplnený a prechádza aj do vonkajšieho oporného múrika. Trojica francúzskych okien spája spálňu s rozľahlou záhradou.

Bol zvolený plášť s prevetrávanou fasádou z antracitovej hliníkovej krytiny PREFALZ.
Bol zvolený plášť s prevetrávanou fasádou z antracitovej hliníkovej krytiny PREFALZ.

Fasáda

Samotná novostavba je vymurovaná keramickými blokmi s monolitickými železobetónovými stropmi. Jednoduchú formu novo vybudovanej časti potom zdôrazňuje predovšetkým plášť s prevetrávanou fasádou z antracitovej hliníkovej krytiny PREFALZ1) s nepravidelnou šírkou jednotlivých pásov a povrchovou úpravou P.10. Antracitová fasáda dodáva domu špecifické kúzlo. Dynamicky stavbu so 150 m² zastavanej plochy začleňuje do rozsiahlej dvojhektárovej záhrady.

Súčasne vyhovuje požiadavkám na materiály 21. storočia. Plne recyklovateľné hliníkové plechy sú totiž samy vyrobené z hliníkového recyklátu, ponúkajú životnosť cez 100 rokov a výrobca, spoločnosť PREFA Aluminiumprodukte na nich poskytuje nadštandardnú 40-ročnú záruku. Okrem toho ani architektonické poňatie fasády len tak nezostarne. Zvisle orientované hliníkové pásy v kombinácii s veľkoformátovými oknami sú často prirovnávané k funkcionalizmu z konca tridsiatych rokov minulého storočia. Klampiarska firma pána Martina Bargára sa postarala o precízne opláštenie kovovou fasádou do tých najmenších detailov.

Hlavný vstup nadväzuje na parkovacie miesto na státie v úrovni ulice.
Hlavný vstup nadväzuje na parkovacie miesto na státie v úrovni ulice.

Rodinný dom v Českom Šternberku
Krajina: Česká republika
Objekt, miesto: rodinný dom, Český Šternberk
Typ stavby: rekonštrukcia, novostavba
Architekti: Stempel & Tesař architekti – Ján Stempel, Jan Jakub Tesař
Realizácia: Martin Bargár
Typ fasády: PREFALZ
Farba fasády: P.10 antracitová

Súvisiace články:

Hliník - materiál 21. storočia
Futuristický dizajn budovy technologického centra s použitím strešných šindľov Prefa
Spojenie dobrého jedla a mimoriadnej architektúry zaistí komplexný zážitok
V Českej republike pristálo ufo
Chameleón medzi fasádami
Individuálny dizajn pre vašu fasádu

Autor: Kristian Hanko
Foto: FOTES
reklama

Nové

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Aktualizované 28.11. Bývať v dome, ktorého bežná prevádzka, teda vykurovanie, chladenie a vetranie, sa sčasti či úplne zaobíde bez energetickej prípojky, priťahuje snáď každého. Avšak návrh a realizáciu takého domu súčasná slovenská stavebná fyzika nevie uchopiť,… ísť na článok

Dekorácie a farby jesene 2023

Dekorácie a farby jesene 2023

Zverejnené 24.11. Jeseň je už definitívne tu a s ňou aj sychravé a chladné počasie. Núti nás to teda tráviť viac času v pohodlí domova. A aby sme sa doma cítili príjemne, je potrebné upraviť si interiér podľa vlastných predstáv. V nasledujúcom článku prinášame… ísť na článok

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

Zverejnené 28.11. Čo keby sme vám povedali, že existuje spôsob, ako preniesť do vášho domova esenciu vonných diaľok a kúzelných miest? Objavte FUSION, novú kolekciu dizajnových potlačí pre látkové rolety od spoločnosti Bematech, s ktorou sa môžete preniesť v… ísť na článok

reklama