YTONG - Kompletné stavebné riešenie od pivnice po strechu
vyhľadávanie
Dnes je 29.1.

Nezdravé domácnosti a školy negatívne vplývajú na zdravie detí

Zverejnené: 20. 11. 2019

Piata výročná štúdia Healthy Home Barometer 2019, priniesla šokujúce zistenia o najzraniteľnejších členoch domácnosti – deťoch. Iniciátorom štúdie je spoločnosť VELUX Group, ktorá sa už takmer 80 rokov venuje zdravému bývaniu.

Až 26 miliónov, resp. 1 z 3 detí, v Európe žije v nezdravých domoch, s nedostatkami ako sú vlhkosť alebo pleseň, tma, nadmerný hluk a zima. V prípade, že sú deti vystavené všetkým štyrom faktorom naraz, častejšie trpia zlým zdravotným stavom a negatívne ovplyvnená je aj ich schopnosť učiť sa.

Dosah na vzdelávanie

Deti kvôli zlému vnútornému prostrediu nielenže trpia zdravotnými problémami, ale prichádzajú aj o vzdelanie. Dôsledky bývania v nezdravých domoch sú zodpovedné za takmer 2 milióny vymeškaných školských dní. V priemere to znamená asi 2,5 vymeškaných školských dní na choré dieťa ročne kvôli chorobám spojených s nezdravým vnútorným prostredím.

„Verím, že deti majú právo vyrastať v prostredí, ktoré je dobré pre ich zdravie a pohodu. K naplneniu tohto práva je našou zodpovednosťou zabezpečiť, aby domy, v ktorých vyrastajú a školy, v ktorých sa učia, mali vhodné vnútorné prostredie na podporu ich rozvoja,“ hovorí David Briggs, generálny riaditeľ skupiny VELUX.

Viac času by sme mali tráviť v prírode

Množstvo podnetov pre správny vývoj, ale aj lepšie zdravie, deti získavajú v prírode. Práve v nej trávia súčasné deti vo všeobecnosti čas už len minimálne. „Nie je tomu až tak dávno, keď najväčšiu radosť prinášal deťom práve pobyt vonku, ktorý dokonca rodičia museli obmedzovať. Boli zvyknuté prirodzene tráviť takmer všetok voľný čas vonku,“ dopĺňa PhDr. Tatiana Lesayová.

Tento fakt sa však netýka len detí. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie dnes ľudia trávia až 90 % času vo vnútri budov. Vzduch v budovách pritom môže byť až päťkrát viac znečistený ako vzduch vonku a škodí tak nielen fyzickému, ale aj psychickému zdraviu. V apríli 2019 spoločnosť YouGov realizovala prieskum, v ktorom sa až 95 % Slovákov vyjadrilo, že by radi trávili viac času v prírode. Nie vždy je to však možné.

Cítiť zdravšie sa môžeme aj doma – stačí si osvojiť jednoduchý zvyk

Práve doma môžeme začať cestu za zdravším vnútorným prostredím. Tu trávime veľkú časť nášho života a na úroveň kvality nášho domova máme priamy vplyv. Mnoho ľudí si neuvedomuje množstvo benefitov, ktoré im môže priniesť dom plný denného svetla a čerstvého vzduchu – a takisto aj to, aké je jednoduché priniesť prírodu dovnútra. Nielenže váš domov bude vyzerať lepšie, ale aj sa v ňom budete cítiť zdravšie.

K vytvoreniu zdravšieho vnútorného prostredia stačí málo: zvyknite si pravidelne vetrať. Odborníci odporúčajú vetrať minimálne dvakrát denne aspoň 5 až 10 minút. Okrem toho nezabúdajte na dostatok denného svetla, ktoré do vášho domu spoľahlivo privedú fasádne či strešné okná.

Kľúčové zistenia HHB 2019:

• 1 z 3 európskych detí (26 miliónov) žije v nezdravých budovách
• deti žijúce so štyrmi rizikovými faktormi (vlhkosť alebo pleseň, tma, hluk a zima) majú 4,2-krát vyššiu pravdepodobnosť problémov so zdravým
• takmer dva milióny školských dní môžu Európske deti vynechať každý rok kvôli zdravotným problémom súvisiacim s nezdravými budovami
• zlepšená kvalita vzduchu môže zvýšiť výkon študentov (riešenie úloh) až o 15 %

Healthy Home Barometer 2019

Healthy Home Barometer 2019 sa pozerá za štyri steny domu a skúma miesta, kde naše deti trávia obrovské množstvo svojho času – školy. Štúdia ukazuje, aké dôležité je zlepšiť vnútorné prostredie v triedach, aby sa zabezpečilo, že deti dostanú maximum zo svojho vzdelania.

Healthy Home Barometer je séria paneurópskych prieskumov, ktorých cieľom je zistiť vzťah medzi domácnosťami a zdravím. Prvé vydanie Healthy Home Barometra bolo uverejnené v roku 2015. Toto je piate vydanie spoločnosti VELUX Group. Tohtoročný barometer bol zostavený pomocou novej analýzy materiálu v databázach EÚ SILC a EUROSTAT, ktorú uskutočnil výskumný inštitút RAND Europe, nezisková organizácia pre výskum politiky. Celý výskum spoločnosti RAND Europe bol predmetom vzájomnej kontroly v súlade s normami zabezpečenia kvality spoločnosti RAND. Táto štúdia nie je komerčnou informáciou a slúži na všeobecné informovanie.

Súvisiace články:

Viac svetla do bezokenných priestorov vďaka moderným technológiám
Presvetlenie bungalovov s väzníkovým krovom
Automatická ventilácia a tienenie strešných okien od spoločnosti Velux
Je potrebné zmeniť prístup k modernému stavebníctvu
Zdravší domov s Veluxom

Autor: Tlačová správa
Foto: Archív firmy Velux
reklama

Nové

Trendy v interiéri pre rok 2020: Skrášlite si domov drevom

Trendy v interiéri pre rok 2020: Skrášlite si domov drevom

Zverejnené 27.1. Nový rok je pre mnohých novým začiatkom. Zároveň je ideálnym časom na premenu vášho interiéru. Oživte svoju domácnosť štýlovým dizajnovým kúskom či farbou podľa najnovších trendov. ísť na článok

Oheň v nízkoenergetickom dome? Áno, ale s využitím akumulačného krbu!

Oheň v nízkoenergetickom dome? Áno, ale s využitím akumulačného krbu!

Zverejnené 23.1. Súčasný trend výstavby nízkoenergetických či pasívnych domov sa prejavil aj v segmente krbov a kachlí. Nielenže nie je potrebné privádzať do takého objektu väčšie množstvo tepelnej energie, ale dokonca to nie je žiaduce. Na tento fakt zareagovali aj… ísť na článok

Veľtrh Drevodomy - pasív, strechy a izolácie nám prezentoval nové možnosti v modernom a ekologickom bývaní

Veľtrh Drevodomy - pasív, strechy a izolácie nám prezentoval nové možnosti v modernom a ekologickom bývaní

Zverejnené 26.1. Od štvrtka 23. 01. do soboty 25. 01. 2020 sa konal prvý ročník špecializovaného stavebného veľtrhu DREVODOMY – pasív strechy a izolácie v areály výstaviska Expo Center Trenčín. Hlavnou myšlienkou špecializovaného trhu bolo ponúknuť ucelený pohľad na… ísť na článok

reklama