Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 23.10.

Prichádza čas zazimovať záhradu a s ňou aj vonkajšie tienenie

Zverejnené: 28. 9. 2021

Horúcim letným dňom odzvonilo a vystriedalo ich chladnejšie a premenlivé počasie. To je najvyšší čas pripraviť na zimu celú záhradu vrátane screenových clôn či vonkajších roliet. Mali by ste to stihnúť skôr, než prídu prvé mráziky.

Záhradný nábytok, pergola, bazén aj vonkajšie tienenie vyžadujú na jeseň starostlivosť, aby mohli slúžiť aj ďalší rok. A je jasné, že do takej práce sa každý nehrnie hneď. Na začiatku si preto vytvorte plán. Ideálne je postupovať od domu smerom do záhrady, nech sa v tej práci nestratíte. Štartovacia čiara je teda vonkajšie tienenie.

Screenové clony

Na vonkajšie tienenie sa vybavte metličkou, vedrom, handrou a čistou vodou, prípadne vodou s mydlom či prípravkom na umývanie riadu. Oblúkom sa vyhnite akýmkoľvek saponátom, riedidlám či rozpúšťadlám. Screenové clony sú síce odolné a všeličo vydržia, to sa však týka hlavne počasia a nie agresívnych chemikálií. Necitlivým čistením by sa mohli poškodiť.

Rám screenov aj samotnú textíliu omeťte od väčších nečistôt. Následne navlhčenou handrou všetko dočistite.

Vonkajšie rolety

Druhým typom tienenia, ktorý máte možno doma, sú vonkajšie rolety – začiatok ich údržby je rovnaký ako pri screenových clonách. Úlohou číslo jeden je zbaviť jednotlivé lamely nečistôt. A myslite aj na vodiace lišty. V tomto prípade nemusíte používať len handru, aby ste dosiahli perfektný finiš. Môžete si uľahčiť prácu napríklad záhradnou hadicou alebo vysokotlakovým čističom.

Uloženie na zimný spánok – áno, či nie?

Len čo máte umyté vonkajšie tienenie, nechajte ho poriadne uschnúť. V medzičase si rozmyslite, v akej pozícii screenové clony necháte po celú zimu. Chcete ich mať stiahnuté, alebo, naopak, zrolované? Vyberte si jeden z variantov a zostaňte pri ňom až do jari. Screenové clony totiž pri nižších teplotách namŕzajú, takže akoukoľvek manipuláciou v zamrznutom stave ich môžete zničiť.

Vonkajšie rolety vám v zimných mesiacoch dokážu v zatiahnutej polohe ušetriť až 30 % na energiách za vykurovanie. Dbajte však na to, aby ste s nimi nehýbali, len čo teploty dlhodobo klesnú na úroveň nuly a nižšie. V takej chvíli by mohli byť lamely k sebe primrznuté a pohybovaním sa môžu poškodiť.

Nebola to žiadna veda! Vonkajšie tienenie máte pripravené na prečkanie zimy. Teraz prichádza na rad všetko ostatné.

Súvisiace články:

Screenové rolety v pergolách
Minirol - príjemný chládok aj dostatok denného svetla
Vonkajšie tienenie okien a jeho vplyv na vnútorné prostredie
Predokenná roleta a jej využitie
Sieťky proti hmyzu

Autor: Kolektív autorov
Foto: archív firmy Building Shutter Systems s.r.o.

Tématické odbory

reklama

Nové

Neunaviteľný pomocník pri práci – predstavujeme vám rýchlobežné fóliové brány

Neunaviteľný pomocník pri práci – predstavujeme vám rýchlobežné fóliové brány

Zverejnené 20.10. Riešite vo vašej firme problém s častým vozením výrobkov a prechádzaním cez klasické dvere, ktoré je treba neustále otvárať a za sebou zatvárať? Tak by ste mali vedieť o rýchlobežných fóliových bránach Minirol na elektrické ovládanie, ktoré vám… ísť na článok

Zo svojich nových terás vidí rodina v Lelekoviciach ďaleko do údolia

Zo svojich nových terás vidí rodina v Lelekoviciach ďaleko do údolia

Zverejnené 19.10. Dom, záhrada, bazén, terasa – v jednoduchosti je krása. Svoje o tom vedia aj majitelia parcely v Lelekoviciach pri Brne, ktorí si podľa tejto jednoduchej poučky postavili dom, navrhli záhradu a naplánovali stavbu bezúdržbových terás WoodPlastic®. ísť na článok

Nová akustická doska Knauf

Nová akustická doska Knauf

Aktualizované 18.10. Akustické dosky Knauf si za dobu svojej existencie získali značnú priazeň projektantov, o čom svedčí množstvo realizovaných projektov. Teraz prichádza Knauf s ďalšou, v poradí štvrtou akustickou doskou BLUE AKUSTIK, ktorá dopĺňa ponuku týchto… ísť na článok

reklama