GROHE PHANTOM BLACK
vyhľadávanie
Dnes je 25.9.

Svižná výstavba bytového domu v Boskoviciach vďaka vopred pripravenej malte

Zverejnené: 6. 6. 2021

V moravských Boskoviciach sú záujemcom k dispozícií nové nájomné byty v tehlovom päťpodlažnom dome. Pri ich aplikovaní boli aplikované moderné konštrukčné riešenia, vďaka ktorým vyrástol veľmi rýchlo.

V ulici Legionárska v Boskoviciach bol na základe návrhu architektov Simony Dlouhej a Jána Kríža počas krátkej doby postavený nový dom s celkom dvadsaťjeden bytmi orientovanými predovšetkým na južnú stranu. Vďaka tomu interiéry ponúknu svojim užívateľom bývanie v slnečných priestoroch s balkónom či terasou. Ide navyše o uzavretý areál, ktorý zahŕňa aj exteriérovú zeleň a to vrátane popínavých rastlín na časti fasády domu. Každý byt má k dispozícii parkovacie miesto v garážach s priľahlou pivnicou.

Murivo s hrúbkou tridsať a dvadsať centimetrov je tvorené brúsenými, okrem iného aj akustickými tehlami a vybavené tepelnou izoláciou. Okenné otvory boli vyplnené plastovými rámami s trojsklom. Stropy sú monolitické s krokovou izoláciou. Je preto zaistená dostatočná tepelná aj akustická izolácia, ktorá odcloní nielen hluk zvonku, ale aj potenciálny ruch zo susedných bytov.

Špeciálna malta ako uľahčenie a zrýchlenie pracovného procesu

Neštandardné bolo v rámci tohto projektu predovšetkým svižné tempo výstavby, ktoré umožnila okrem iného aj použitá systémová malta Heluz SIDI. Michal Kylián, zástupca dodávateľa stavby, si pochvaľuje ľahkú manipuláciu s týmto spojovacím materiálom, ktorý zrýchlil proces murovania: „Pri rozhodovaní sme predpokladali, že s novou maltou bude výstavba rýchlejšia, čo sa následne potvrdilo. Rozhodne sa s ňou pracuje a manipuluje jednoduchšie ako s klasickým lepidlom."

Ide o silikátovo-disperznú maltu určenú pre tenkovrstvé murovanie, ktorá je namiešaná už z výroby, a v mieste realizácie ju teda už nie je potrebné nijak riediť. Je tak minimalizované riziko neodborného znehodnotenia hmoty, ktoré inak vzniká napríklad pri pridávaní nesprávneho množstva vody do sypkej cementovej malty.

SIDI sa nanáša na tehly štruktúrovaným valčekom a vytvára veľmi pevný spoj. Tehly sa nemusia vlhčiť. Remeselník má k dispozícii dlhší čas na spracovanie, čo mu rovnako umožňuje lepšie vyrovnať akékoľvek nerovnosti v ložných škárach pre precízny výsledok. V slovenských klimatických podmienkach je potom spoj plnohodnotne spevnený do siedmich dní. Aplikácia je možná pri teplotách od 1 ° C a výhoda spočíva aj v skutočnosti, že na stavenisku nie je pri murovaní potrebná prípojka elektriny ani prívod vody. Pri práci s touto maltou nedochádza takmer k žiadnemu znečisteniu pracovného priestoru. Jej spotreba je 4,5 - 5,5 kilogramov na meter kubický muriva (s výškou blokov 249 milimetrov) - podľa typu tehál.

Postup murovania s Heluz SIDI:

1. Pred použitím premiešať.
2. Očistiť ložnú plochu tehly a skontrolovať, či nie je zmrznutá.
3. Maltu nanášať systémovým valčekom rovnomerne do kríža, aby pokryla všetky rebrá na povrchu a nestekala dole po obvode tehly. Murár si množstvo nanášanej malty reguluje otieraním valčeka o plastovú mriežku.
4. Vyčkať 15 minút a následne uložiť a vyrovnať nový rad tehál.
5. Po skončení chrániť korunu steny proti zatečeniu vody.
6. Vedro s maltou SIDI uzavrieť a uschovať pre ďalšie použitie.

Súvisiace články:

Tehly Heluz zvyšujú akustický komfort v bytoch aj kanceláriách
Murovanie s maltou Heluz SIDI je rýchlejšie a úspornejšie
Tehlový dom sa prehol ako luk
Nový preklad Heluz Family 3in1 nosný má variabilný priestor na vonkajšiu tieniacu techniku

Autor: Bc. Helena Široká
Foto: Archív firmy HELUZ
reklama

Nové

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Svetlovody KLIMASUN sú prispôsobené pre slovenské strechy

Zverejnené 21.9. Tubusové svetlovody sú na českom či slovenskom trhu už pomerne známym produktom. Dopyt po nich neustále rastie. Vďaka čím ďalej prísnejším požiadavkám na stavby sa však posúva aj technické spracovanie a vylepšujú sa detaily prevedenia svetlovodov… ísť na článok

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Keramické stropné panely HELUZ. Systémové riešenie poskytujúce okamžitú únosnosť

Zverejnené 20.9. Systém keramických stropných panelov HELUZ je vyhľadávaným riešením pri výstavbe rodinných domov. Využitie ale nájde aj v bytovej či občianskej výstavbe či v priemyslových a poľnohospodárskych objektoch. Panely je možné použiť do svetlosti… ísť na článok

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Dodatočné hliníkové opláštenie posunie drevené okná na novú úroveň

Zverejnené 19.9. Drevené okná vyrobené z viacvrstvých lepených drevených profilov, známe ako eurookná, majú vďaka výborným izolačným a mechanickým vlastnostiam podporeným dlhou životnosťou potenciál slúžiť desiatky rokov. Okrem bežnej údržby, je však potrebné raz za… ísť na článok

reklama