VELUX - Nový Štandard Plus so zasklením 64
vyhľadávanie
Dnes je 19.1.

Vila v Černošiciach – strohému minimalizmu oblý prvok svedčí

Zverejnené: 2. 1. 2021

Černošice si povesť dobrej adresy udržujú už vyše sto rokov - nájdu sa tu vily, ktoré svedčia o vkuse a elegancii prvých dekád 20. storočia a dodnes môžu slúžiť ako príklad nadčasovej koncepcie rodinného bývania. Mnohé z nich stavali významné osobnosti architektúry svojej éry, iné patrili významným osobnostiam českej kultúry a v Černošiciach vedie dokonca aj náučná trasa po týchto domoch. Hoci sa aj tu nájdu výstrelky porevolučného hľadania smeru reprezentatívnej architektúry, súčasnosť prináša projekty, ktoré štýlovo držia úroveň zodpovedajúcu povahe tohto miesta.

Za každým vydareným architektonickým počinom býva zvyčajne súhra dvoch zásadných faktorov - osvietený obstarávateľ, ktorý svojím vkusom umožní vznik kvalitného projektu, a dobrý architekt, ktorý dodá nápad a myšlienku. Práve takýmto projektom je vila, ktorú pre mladú rodinu spracovala Ing. arch. Jana Klečková Holečková. Určujúcim prvkom, ktorý minimalistickému projektu dáva osobitý charakter, je využitie amorfných tvarov.

Klienti mali predstavu čistého konceptu bez zbytočností, celkovú jednoduchosť však chceli "narušiť" aspoň jedným atypickým prvkom. Požadovali, aby dom bol poschodový a prevládali v ňom prírodné materiály. „Pre mňa ako architekta bola po konzultácii s klientom predstava jasná - moderný, minimalistický a zároveň funkčný dom pre mladú štvorčlennú rodinu, maximálne prepojený so záhradou. Zhodli sme sa na predstave prírodných materiálov na fasáde domu, ktoré budú pozvoľna prestupovať do interiéru," vysvetľuje svoj návrh architektka. „Konštrukčne sme chceli domu dať neobvyklý nádych. To sa nám podarilo vďaka zaoblenému amorfnému tvaru, ktorý formuje celé prízemné podlažie. Túto pôdorysnú krivku prerušia veľkoformátové sklenené steny obývacej izby, orientované do záhrady. Druhé podlažie tvorí čistá a jednoduchá kvádrová hmota," dodáva k tvarovému riešeniu. Projekt sa podarilo realizovať nielen po stránke estetickej, ale realizácia obstála tiež v každodennom užívaní: „Dom je síce presklený a vzdušný, ale ponúka nám dostatok súkromia," hodnotí výsledok majiteľ domu.

Kvalitný projekt vyžaduje kvalitné materiály

Výber stavebného materiálu majitelia ponechali do značnej miery na architektke a vykonávacej stavebnej firme. Dôležité pre nich bolo najmä dodržanie stanoveného rozpočtu na stavbu a tiež použitie prírodných materiálov. „S klientom sme si odsúhlasili rozpočet na výstavbu a ten sme dodržali. Hlavnou úlohou bolo zvoliť materiály, ktoré spĺňajú všetky požadované kritériá či už z ekonomického, tak technického pohľadu. Nie všetko je možné v rozumnej cenovej hladine použiť na zaoblené steny. Hľadali sme dostupné a flexibilné riešenia a na základe konzultácií s dodávateľmi sme vybrali systém Ytong pre jeho rýchlu výstavbu a ľahkú tvarovateľnosť oblých rohov," uvádza o výbere materiálu architektka. Ytong zároveň splnil požiadavku na prírodný charakter materiálu - tvoria ho čisto prírodné suroviny, výrobca deklaruje ekologicky šetrnú výrobu a navyše vďaka alkalickému zloženiu a poréznej štruktúre Ytong prispieva k zdravej klíme v dome.

Voľbu pórobetónu Ytong vidí ako optimálnu tiež zástupca vykonávacej stavebnej firmy YLK Ing. Petr Dundel: „Museli sme tu starostlivo vyskladať oblúky, niektoré malých polomerov. Vďaka opracovateľnosti Ytongu sa takéto zadanie dá realizovať s veľkou presnosťou a minimom stavebného odpadu." S prevedením tohto atypického prvku je spokojný aj samotný majiteľ: „Pri stavbe sme museli občas vysvetľovať robotníkom, prečo sme si vymysleli zaoblené tvary. Z ich pohľadu sa jednalo o prácu navyše. Myslíme ale, že to zvládli výborne a vcelku rýchlo. Išlo skôr o prirodzený strach z veci, ktorú nerobia úplne každý deň. S finálnym výsledkom sme maximálne spokojní. Vnútorné oblúky sú veľmi čisté a vonkajší rádius dostačujúci pre zdôraznenie netradičného tvaru domu," hodnotí majiteľ.

Okrem Ytongu sa tu uplatnili vápennopieskové tvárnice Silka, ktoré majú podobné zloženie a rovnakého výrobcu. „Vápennopieskové tvárnice sme navrhli použiť pre stenu medzi garážou a obývacou izbou. Dôvodov je niekoľko - murivo je tu kvôli zaťaženiu masívnym stropom viac namáhané a Silka vyniká vysokou únosnosťou pri zachovaní štíhlej konštrukcie steny. Ďalším dôvodom bola zvuková nepriezvučnosť steny," vysvetľuje Ing. Petr Dundel stavebné riešenie.

Výsledkom je dom, ktorý ponúka nielen komfortné bývanie, ale tiež vďaka použitiu kvalitných materiálov tiež istotu, že rovnaké vlastnosti bude mať aj do budúcnosti. Nebude tak majiteľa zaťažovať nutnosťou ďalších investícií do opráv a dom si svoju hodnotu zachová po generácie.

Súvisiace články:

Svojpomocná stavba na vidieku južnej Moravy
Veľkoformátová výstavba má budúcnosť aj v prípade realizácie svojpomocne. Dôkazom je rodinný dom neďaleko Brna
Príjemné domy so stálou teplotou

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy Xella

Tématické odbory

reklama

Nové

Strešné dvere a okná pre rodinné a bytové domy

Strešné dvere a okná pre rodinné a bytové domy

Zverejnené 14.1. Terasa na streche, strešné záhony, mestské včelárenie, relaxačné zóny medzi strechami. Slobodné využitie voľného priestoru medzi strechami má v dnešnej dobe mnoho zaujímavých podôb. ísť na článok

Modulárna výstavba administratívnych budov

Modulárna výstavba administratívnych budov

Zverejnené 19.1. Modulárne systémy už zďaleka nie sú určené len pre oblasť úžitkových stavieb, ale stali sa plnohodnotnou súčasťou staviteľstva a architektúry. Svoje o tom vie aj firma KOMA, ktorá už viac než dvadsaťosem rokov patrí k ich popredným českým výrobcom a… ísť na článok

Revitalizácia bratislavskej pamiatky: z bývalej pradiarne vznikli luxusné administratívne priestory

Revitalizácia bratislavskej pamiatky: z bývalej pradiarne vznikli luxusné administratívne priestory

Zverejnené 18.1. Slovenský projekt Pradiareň 1900 bol skolaudovaný. Dva objekty situované vo viac ako sto dvadsať rokov starom areáli - bývalá pradiareň a silocentrála - boli v posledných rokoch šikovne zrekonštruované. Národná kultúrna pamiatka sa v súčasnosti… ísť na článok

reklama