Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 20.3.

Vysnívali si presvetlený dom s jednoduchými líniami

Zverejnené: 3. 3. 2021

Mladý pár mal jasnú predstavu o spoločnom bývaní. Chceli moderný dom s jednoduchými líniami a kvalitnými stavebnými materiálmi. Chceli vytvoriť domov s množstvom denného svetla, ktoré aj v zamračených dňoch presvetlí interiér pozitívnou atmosférou. Ich sny sa splnili a nový domov si vychut-návajú už aj so svojím synčekom.

Na vrchnom poschodí rodičovského domu mali pohodlie v podobe bytu s kuchyňou, ale aj tak ako každý mladý pár túžili po vlastnom hniezde. Pred takmer tromi rokmi začali svoje predstavy realizovať v obci na sever od Prešova. Na začiatku mali veľký pozemok a jasnú predstavu o svojom novom domove. Mal byť jednoduchý s množstvom den-ného svetla, ktoré vytvára príjemný priestor pre život. Moderný interiér však doplnili predmetmi, ktoré im prirástli k srdcu. Pod schodmi je zreštaurovaná lavica po babičke, ktorá dodáva domu osobitný ráz a evokuje pekné spomienky.

Kvalitné materiály zaistili vynikajúcu energetickú bilanciu

Majitelia domu kládli dôraz na kvalitné stavebné materiály a prvky, ktoré budú pevne zabudované, aby dosiahli maximálnu životnosť a lepšiu energetickú bilanciu. „V tomto smere sme nešetrili. Snažili sme sa vybrať kvalitné fasádne a strešné okná s dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Dom má dostatočne hrubú tepelnú izoláciu a na ohrev vody používame solárne panely,“ priblížil pán domu. Dobre investované peniaze im potvrdili aj náklady na vykurovanie v zime, ktoré za jednu vykurovaciu sezónu predstavovali 700 eur. „Mali sme problémy s reguláciou kúrenia, teplota vo vnútri dosahovala 26⁰C. Napriek tomu náklady na vykurovanie boli prekvapivo nízke, rátali sme s väčšou sumou,“ vysvetľuje majiteľ.

Strešné okná zabezpečujú dostatok denného svetla a čerstvého vzduchu

Strešné okná do podkrovia boli automatickou voľbou. V pracovni zabezpečujú prísun denného svetla dve okná, ktoré rovnomerne presvetľujú celú miestnosť. Ďalšie dve strešné okná našli uplatnenie v kúpeľni, kde zabezpečujú rýchle odvetranie vlhkého vzduchu po použití kúpeľne. Vybrali sem bezúdržbové biele okná s polyuretánovou ochrannou vrstvou a dreveným jadrom, ktoré sú vhodné aj do priestorov s väčšou vlhkosťou. Strešné okná po celý deň dodávajú interiéru denné svetlo, ak je ho príliš, domáci zatiahnu vnútorné rolety. V lete chránia interiér pred prehrievaním vonkajšie markízy. Ich výhodou je, že nebránia výhľadu von vďaka sieťovanej štruktúre.

Denné svetlo prúdi aj do chodby bez okien

Majitelia domu chceli maximálne presvetlený interiér. Preto uvažovali aj o ďalších možnostiach, nielen o fasádnych a strešných oknách, ktoré sú tradičnými prvkami do rodinného domu. V priestoroch centrálnej chodby, kde nebolo možné umiestniť okná do strechy a ani po obvode domu, pomohli svetlovody. „Možnosť presvetlenia chodby denným svetlom sa mi veľmi zapáčila. Aj keď je zamračené, máme tu dostatok den-ného svetla a netreba svietiť. Počas jasnej noci za mesačného svitu tiež netreba na chodbe zasvietiť,“ pochvaľuje si pán domu. Dva svetlovody sa striedajú so svietidlami s rovnakým dizajnom. Svetlovody sú nakombinované s dvoma svietidlami rovnakého vzhľadu, pričom LED žiarovky sú zabudované aj v svetlovodoch. Vďaka tomu večer a v noci môžu domáci v prípade potreby dostatočne osvetliť chodbový priestor.

Veľkoformátové okná prepájajú interiér s vonkajším svetom

Interiér na prízemí kombinuje dva základné prvky – biele steny s tmavou dlažbou, pod ktorou sa skrýva podlahové vykurovanie. Obývačku spestrila červená sedačka z predchádzajúceho bytu. „Sedačka ešte poslúži, kým synček podrastie. Teraz sa pri ňom neoplatí investovať do nového nábytku,“ vysvetľuje pani domu. Na obývačku nad-väzuje jedálenský kút prepojený s obývačkou. Spoločenskú zónu presvetľujú dve veľkoformátové okná, ktoré veľkoryso prepájajú interiér s dianím vonku.

Pani domu sa teší na prácu v záhrade

Život na vidieku si mladá rodina pochvaľuje a v žiadnom prípade by nemenila, i keď na dochádzanie do práce do Košíc to nie je najbližšie. „Je tu veľmi pokojné prostredie, žiadne električky, mestský hluk. Na druhej strane, všetky potrebné služby a tovar je po ruke. Milujem prácu v záhrade. Ešte som sa síce nestihla veľmi realizovať, ale veľmi sa teším opäť na jar,“ hovorí s nadšením pani domu.

Súvisiace články:

Presvetlenie bungalovov s väzníkovým krovom
Automatická ventilácia a tienenie strešných okien od spoločnosti Velux
Unikátny svetlík Velux s bezrámovým zaobleným zasklením
Je potrebné zmeniť prístup k modernému stavebníctvu
Zdravší domov s Veluxom

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy VELUX

Tématické odbory

reklama

Nové

Leadax a Wienerberger Slovensko na trh uvádzajú inovatívne riešenie pre ploché strechy

Leadax a Wienerberger Slovensko na trh uvádzajú inovatívne riešenie pre ploché strechy

Zverejnené 18.3. Spoločnosť Wienerberger uzavrela na svetovej výstave Expo koncom roka 2022 exkluzívnu zmluvu o predaji inovatívnych riešení s nízkym obsahom CO2 určených pre ploché strechy, ktoré vyrába holandská spoločnosť Leadax. Leadax Roov je udržateľná… ísť na článok

Ako vynoviť kuchyňu

Ako vynoviť kuchyňu

Zverejnené 15.3. Kompletná renovácia kuchyne je finančne aj časovo nákladná, no niekedy stačí urobiť pár takzvaných kozmetických úprav a rozdiel je hneď obrovský. Renováciu kuchyne, ktorej cieľom je vznik staronového atraktívneho priestoru, zjednodušia naše tipy.… ísť na článok

Byt Stein2. Moderné prvky interiéru v kombinácii s pôvodnými evokujú atmosféru staromestkého bývania

Byt Stein2. Moderné prvky interiéru v kombinácii s pôvodnými evokujú atmosféru staromestkého bývania

Zverejnené 20.3. Interiér štvorizbového bytu v novostavbe STEIN2 v súčasnosti obýva trojčlenná rodina s malým dieťaťom. Ich vstup do vzájomnej spolupráce sa stal zásadným. Už pri prvej konzultácií padlo rozhodnutie, že základný štandard bytu s laminátovými podlahami… ísť na článok

reklama