HELUZ – tehly, preklady, komíny, stropné systémy na stavbu rodinného domu
vyhľadávanie
Dnes je 19.5.

Čo môžeme získať ak zdvihneme hlavu?

Zverejnené: 12. 1. 2022

Najčastejšími problémami vyplývajúcimi z nekonečného skláňania sa nad obrazovku je namáhanie očí, bolesti chrbta a syndróm tzv. esemeskového krku. Z obrazovky telefónu nespúšťame oči ani keď sme vonku alebo s príbuznými, čo poškodzuje aj naše duševné zdravie. Podľa najnovšej správy "HEAD-DOWNERS 2021" môžu tieto následky čoskoro postihnúť mnohých z nás. Až 70 % respondentov sa zhodlo na tom, že trávia príliš veľa času pozeraním na obrazovku telefónu, počítača alebo televízora.

Skutočnou hrozbou pre zdravie moderných ľudí je takzvaný syndróm esemeskového krku. Ide o bolestivý syndróm, ktorý často postihuje ľudí, ktorí neustále používajú mobilné zariadenia. Syndróm spôsobuje charakteristický pocit pichania v krku, problémy s pohľadom dozadu alebo otáčaním hlavy do strán a dokonca aj zväčšenie zakrivenia hornej časti chrbtice (kyfózy). Môže byť sprevádzaný aj tenznými bolesťami hlavy, ktoré sú dôsledkom nesprávneho držania tela.

Bolesť krku a napätie v chrbtových svaloch sú dôsledkom príliš dlhého držania hlavy v jednej polohe. Keď sa pozeráme nadol, hlava sa posúva stále viac dopredu a hmotnosť, ktorú musí chrbtica znášať sa zvyšuje. Pri miernom sklone hlavy smerom nadol pod uhlom 15 stupňov váži hlava približne 12 kg! Pri náklone pod uhlom 60 stupňov dokonca 27 kg. Zatiaľ čo pohľad vpred zaťažuje chrbticu váhou 5,5 kg. Aby ste sa vyhli syndrómu esemeskového krku, skolióze alebo problémom so zrakom, oplatí sa robiť prestávky od multimédií, užiť si výhľad von z okna alebo ísť na krátku prechádzku.

Lepšia nálada a produktivita

Hoci deklarujeme, že si ceníme prírodu, každý štvrtý respondent strávi podľa správy "HEAD-DOWNERS 2021" v rámci každodennej rutiny menej ako hodinu vonku. Aj keď ideme von, často pozeráme do obrazovky a strácame tak prírodu ako aj ľudí okolo seba. Väčšina respondentov (70 %) súhlasí s tým, že trávi príliš veľa času pozeraním na obrazovku telefónu, počítača alebo televízora. Toto percento je vyššie u mladších ľudí (75 % vo vekovej skupine 18 - 34 rokov), ako aj u obyvateľov veľkých miest (78 %). Závislosť detí a dospievajúcich od technológií sa všeobecne považuje za vážny problém (tvrdí to viac ako 90 % respondentov) a takmer všetci sa zhodujú na tom, že mladí ľudia dnes trávia menej času vonku ako predchádzajúce generácie.

Čo strácame tým, že pozeráme do telefónov aj keď sme vonku? Pohľad na prechádzajúcich ľudí, stromy či záhrady nám dáva perspektívu a pocit rozmanitosti. Pozorovanie, ako sa striedajú ročné obdobia, ako sa dni rozjasňujú a stmievajú a ako sa mení počasie – to všetko nám pomáha regulovať cirkadiánny rytmus a dáva nám pocit, že sme súčasťou sveta okolo nás. Podľa správy spoločnosti VELUX sú respondenti presvedčení (93 %), že pobyt v blízkosti prírody má pozitívny vplyv na zdravie.

Rozjasnite svoju myseľ, uvoľnite svoje telo

Väčší prístup k dennému svetlu a čerstvému vzduchu nám pomáha lepšie pracovať, myslieť, učiť sa a zabávať. Preto je pre zdravie nevyhnutné neustále vystavovanie sa slnečnému svetlu. Zvýšenie vystavenia sa vonkajšiemu svetlu je tiež kľúčom k zníženiu krátkozrakosti. Potvrdzuje to aj výskum Queenslandskej technologickej univerzity (QUT) v Austrálii, kde vedci dokázali, že menej ako 60 minút vystavenia sa vonkajšiemu svetlu denne je rizikovým faktorom krátkozrakosti.

Náš moderný životný štýl znamená, že sa zdržiavame vnútri viac ako naši predkovia. Pohoda by mala byť kľúčovým faktorom pri všetkých našich životných rozhodnutiach a prioritou, pokiaľ ide o naše domovy. Priestor, v ktorom žijeme, musí byť nielen miestom, kde sa cítime bezpečne a pohodlne, ale mal by nám aj pomáhať udržiavať si dobré zdravie. Kratšie dni a menej jasného denného svetla ovplyvňujú množstvo svetla v našich domovoch a na pracoviskách, a môžu v nás vyvolať pocit slabosti a letargie. Na zlepšenie našej nálady by denné svetlo malo poskytovať dostatok svetlosti, aby bolo počas dňa hlavným alebo jediným zdrojom osvetlenia v miestnosti. Na to, aby sme sa cítili dobre, potrebujeme aj výhľad a kontakt s vonkajším svetom. Výhľad nám totiž poskytuje informácie o orientácii, upozorňuje nás na zmeny počasia a umožňuje nám sledovať plynutie času počas dňa. Rozširuje tiež náš interiér, vytvára pocit priestoru a priestrannosti a zároveň nás spája s prírodou - to všetko je skvelé pre náš pocit pohody.

O skupine VELUX

Skupina VELUX už takmer 80 rokov vytvára lepšie životné prostredie pre ľudí na celom svete; maximálne využíva denné svetlo a čerstvý vzduch cez strechu. Náš výrobný program zahŕňa strešné okná a modulárne strešné okná, dekoratívne žalúzie, výrobky na ochranu pred slnkom a rolety, ako aj riešenia pre inštaláciu a inteligentnú domácnosť. Tieto výrobky pomáhajú zabezpečiť zdravú a udržateľnú klímu v interiéri, na prácu a učenie, na zábavu a potešenie. Pôsobíme celosvetovo - s predajnými a výrobnými prevádzkami vo viac ako 40 krajinách a približne 11 500 zamestnancami po celom svete. Skupinu VELUX vlastní spoločnosť VKR Holding A/S, spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorá je v úplnom vlastníctve neziskových, charitatívnych nadácií (THE VELUX FOUNDATIONS) a rodiny. V roku 2019 dosiahla spoločnosť VKR Holding celkové tržby vo výške 2,9 miliardy EUR a nadácia THE VELUX FOUNDATIONS venovala 178 miliónov EUR vo forme charitatívnych grantov.

Viac informácií nájdete na webovej stránke www.velux.sk/o-spolocnosti/zmente-svoj-pohlad.

Správa "HEAD-DOWNERS 2021" bola vypracovaná na základe štúdie CAWI, ktorú vypracovala výskumná agentúra Kantar na objednávku spoločnosti VELUX v septembri 2021. Štúdia sa zameriava na obyvateľstvo 8 stredoeurópskych krajín - Chorvátska, Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rumunska, Srbska, Slovenska a Slovinska. Poskytuje údaje o životnom štýle súčasných Európanov a poukazuje na napätie medzi civilizačnými návykmi a potrebou komunikácie s prírodou.

Súvisiace články:

Presvetlenie bungalovov s väzníkovým krovom
Automatická ventilácia a tienenie strešných okien od spoločnosti Velux
Unikátny svetlík Velux s bezrámovým zaobleným zasklením
Inteligentné technológie na veľtrhu Coneco bodovali
Je potrebné zmeniť prístup k modernému stavebníctvu
Zdravší domov s Veluxom

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy Velux
reklama

Nové

Krása a dynamika dreva - to je jedinečná tvorba drevených sôch od maďarského umelca

Krása a dynamika dreva - to je jedinečná tvorba drevených sôch od maďarského umelca

Zverejnené 19.5. Gábor Miklós Szőke sa preslávil svojimi monumentálnymi sochami zvierat. Jeho úžasné výtvory vznikajú z kusov stavebného dreva a vytvára ich tím sochárov, tesárov a iných profesionálov. ísť na článok

Na jeseň môžete získať dotáciu z Plánu obnovy na zníženie energetickej náročnosti domu

Na jeseň môžete získať dotáciu z Plánu obnovy na zníženie energetickej náročnosti domu

Zverejnené 18.5. Na jeseň tohto roka spustí Ministerstvo životného prostredia SR Plán obnovy. Jeho cieľom je eliminovať vplyv klimatických zmien a neustáleho zvyšovania cien energií na energetickú náročnosť budov. Dotácie až do výšky 60 % môžu žiadatelia získať aj… ísť na článok

Ako na inštaláciu sadrokartónu

Ako na inštaláciu sadrokartónu

Zverejnené 17.5. V súčasnosti sú sadrokartónové dosky jedným z najvhodnejších a najrýchlejších riešení suchej výstavby. Dajú sa využiť ako pri rekonštrukciách, tak aj pri novostavbách. Odborník vám poradí, ako na ich jednoduché a správnu inštaláciu. ísť na článok

reklama