PREKLAD HELUZ FAMILY 3in1
vyhľadávanie
Dnes je 20.9.

Retenčno – vegetačná doska pre zelené strechy

Zverejnené: 16. 11. 2019

Vplyvom postupného otepľovania pribúda horúcich letných dní, čo spoločne s tým, že ľudia nevedia efektívne zachytiť vodu z prívalových dažďov, spôsobuje vysychanie krajiny. Na zmeny klímy sa však dá adaptovať radom opatrení, napríklad využitím potenciálu zelených striech.

Takzvané zelené strechy, ktoré sú v niektorých európskych krajinách už bežnou súčasťou tamojšej architektúry, sa začínajú objavovať aj u nás. Jedná sa o strešné konštrukcie čiastočne či úplne pokryté pôdou a vegetáciou, čo prináša množstvo výhod. Medzi ne patrí napríklad schopnosť zachytávať dažďovú vodu a spomaľovať jej odtok počas prívalových dažďov alebo schopnosť ochladzovať strechu, tým aj celú budovu a jej bezprostredné okolie, k čomu dochádza vďaka odparovanie vlhkosti. Zelené strechy sú teda účinným nástrojom, ako zabraňovať vzniku takzvaných tepelných ostrovov v mestskej zástavbe. Ďalšou výhodou, ktorá s tým súvisí, je dlhšia životnosť strechy, respektíve použitých izolačných materiálov. V letných mesiacoch sa totiž teplota bežnej strešnej konštrukcie môže vyšplhať až nad 70 stupňov Celzia a to vedie k rýchlejšiemu opotrebeniu materiálu. Oproti tomu teplota zelenej strechy neprekročí 35 stupňov, čo jej zaručuje až dvojnásobnú životnosť, než akú má štandardná strecha.

AQUADESK – materiál z recyklátov

Spoločnosť RETEX, a. s, vyvinula spoločne s Fakultou stavebnou VUT v Brne, inovatívny materiál AQUADESK pre skladby zelených striech. Ide o retenčno-vegetačnú dosku vyrobenú z polyesterových vlákien z recyklovaných PET fliaš a nadrvených netkaných textílií, vzájomne spojených taviteľným vláknami a to bez použitia chemických prísad. Materiál je plne recyklovateľný, vyniká jednoduchosťou pokládky a vyváženými parametrami retencie a drenáže. Po zakropení vodou dosku neodnáša vietor, nie je potrebné ju nijako zaťažovať, nie je posúvaná pri strojnom nanášaní substrátu, je ľahko deliteľná a nie je vyžadovaná špeciálna kvalifikácia realizačného tímu. Túto skladbu zelenej strechy možno teda bez obáv použiť aj vo chvíli, keď napríklad stavba rodinného domu prebieha svojpomocne. Ďalšou prednosťou tohto materiálu je ochrana hydroizolácií – či už počas procesu inštalácie zelenej strechy, tak v priebehu jej údržby.

Ľahká inštalácia a veľká odolnosť

Hlavnými kritériami pri vývoji tohto materiálu boli, popri už spomínanej jednoduchej inštalácii, tiež fyzická odolnosť voči mechanickému poškodeniu, vysoká hydroakumulačná schopnosť, čo najvyššia úžitková hodnota (pomer cena / výkon) a šetrnosť k životnému prostrediu. Práve v recyklácii textílií a výrobe materiálov z recyklátov má firma RETEX viac ako šestdesiaťpäťročné skúsenosti. Naplniť ciele vývoja materiálu AQAUDESK sa tak podarilo nielen vďaka skúsenostiam s recykláciou, ale aj vďaka materiálovým zdrojom, vlastnému technologickému odpadu a odpadu zákazníkov z automobilového priemyslu.

Vyvíjaný materiál bol testovaný na testovacom a výukovom objektu EnviHUT vo výskumnom areáli Vysokého učenia technického v Brne. V streche aj na stenách objektu bolo umiestnených vyše 120 senzorov, ktoré monitorovali stavebnofyzikálne správanie celej stavby za sťažených klimatických podmienok: počas silného vetra, prívalových zrážok alebo dlhých období sucha.

Materiál AQUADESK umožňuje koreňom porastu strechy prerastať do jeho štruktúry, vďaka čomu dochádza k spevneniu súvrstvia. To so sebou prináša či už nižšiu spotrebu substrátu, tak aj následné zníženie hmotnosti celého súvrstvia. Vďaka všetkým jeho prednostiam by sa tento materiál mohol v dohľadnej dobe stať súčasťou preferovaných riešení zelených striech.

Dažďová voda a zelené strechy
Dažďová voda - prečo by sme ju mali začať využívať a čo na jej uchovávanie zvoliť?
Zelených striech by malo byť viac
V Holandsku vybudovali viac ako 300 autobusových zástavok so zelenými strechami

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy Retex
reklama

Nové

Spojovacie materiály – aké typy poznáme a k čomu sa využívajú

Spojovacie materiály – aké typy poznáme a k čomu sa využívajú

Zverejnené 19.9. Spojovanie materiálov a konštrukcií je možné realizovať rôznymi spôsobmi v závislosti na tom, z akých látok sú vyrobené a aký spoj chceme vytvoriť. Jedná sa vedľa ošetrovania povrchov o jeden zo základných postupov aplikovaných naprieč priemyselnou… ísť na článok

Interiérové trendy súčasnosti – matné povrchy bez otlačkov

Interiérové trendy súčasnosti – matné povrchy bez otlačkov

Zverejnené 19.9. Matné prevedenie patrí v súčasnosti k obľúbeným povrchovým úpravám nábytku či obkladových plôch. Prednosťou najnovších matných prvkov je ich zamatový povrch, ktorý úplne eliminuje odrazové svetelné efekty a tiež na ňom nezostávajú odtlačky prstov -… ísť na článok

Levitujúci dom z tehlového systému HELUZ FAMILY  sa ani v letných horúčavách neprehrieva

Levitujúci dom z tehlového systému HELUZ FAMILY sa ani v letných horúčavách neprehrieva

Zverejnené 18.9. Moderný, štýlovo čistý, murovaný a poriadne presklený dom s plochou strechou, takú mal predstavu mladý manželský pár s dvoma deťmi o svojom novom bývaní. Zadanie, ako by mal dom vyzerať, od nich projektant Ing. Lukáš Návara nielen počúval, ale… ísť na článok

reklama