YTONG - Kompletné stavebné riešenie od pivnice po strechu
vyhľadávanie
Dnes je 8.12.

Retenčno – vegetačná doska pre zelené strechy

Zverejnené: 16. 11. 2019

Vplyvom postupného otepľovania pribúda horúcich letných dní, čo spoločne s tým, že ľudia nevedia efektívne zachytiť vodu z prívalových dažďov, spôsobuje vysychanie krajiny. Na zmeny klímy sa však dá adaptovať radom opatrení, napríklad využitím potenciálu zelených striech.

Takzvané zelené strechy, ktoré sú v niektorých európskych krajinách už bežnou súčasťou tamojšej architektúry, sa začínajú objavovať aj u nás. Jedná sa o strešné konštrukcie čiastočne či úplne pokryté pôdou a vegetáciou, čo prináša množstvo výhod. Medzi ne patrí napríklad schopnosť zachytávať dažďovú vodu a spomaľovať jej odtok počas prívalových dažďov alebo schopnosť ochladzovať strechu, tým aj celú budovu a jej bezprostredné okolie, k čomu dochádza vďaka odparovanie vlhkosti. Zelené strechy sú teda účinným nástrojom, ako zabraňovať vzniku takzvaných tepelných ostrovov v mestskej zástavbe. Ďalšou výhodou, ktorá s tým súvisí, je dlhšia životnosť strechy, respektíve použitých izolačných materiálov. V letných mesiacoch sa totiž teplota bežnej strešnej konštrukcie môže vyšplhať až nad 70 stupňov Celzia a to vedie k rýchlejšiemu opotrebeniu materiálu. Oproti tomu teplota zelenej strechy neprekročí 35 stupňov, čo jej zaručuje až dvojnásobnú životnosť, než akú má štandardná strecha.

AQUADESK – materiál z recyklátov

Spoločnosť RETEX, a. s, vyvinula spoločne s Fakultou stavebnou VUT v Brne, inovatívny materiál AQUADESK pre skladby zelených striech. Ide o retenčno-vegetačnú dosku vyrobenú z polyesterových vlákien z recyklovaných PET fliaš a nadrvených netkaných textílií, vzájomne spojených taviteľným vláknami a to bez použitia chemických prísad. Materiál je plne recyklovateľný, vyniká jednoduchosťou pokládky a vyváženými parametrami retencie a drenáže. Po zakropení vodou dosku neodnáša vietor, nie je potrebné ju nijako zaťažovať, nie je posúvaná pri strojnom nanášaní substrátu, je ľahko deliteľná a nie je vyžadovaná špeciálna kvalifikácia realizačného tímu. Túto skladbu zelenej strechy možno teda bez obáv použiť aj vo chvíli, keď napríklad stavba rodinného domu prebieha svojpomocne. Ďalšou prednosťou tohto materiálu je ochrana hydroizolácií – či už počas procesu inštalácie zelenej strechy, tak v priebehu jej údržby.

Ľahká inštalácia a veľká odolnosť

Hlavnými kritériami pri vývoji tohto materiálu boli, popri už spomínanej jednoduchej inštalácii, tiež fyzická odolnosť voči mechanickému poškodeniu, vysoká hydroakumulačná schopnosť, čo najvyššia úžitková hodnota (pomer cena / výkon) a šetrnosť k životnému prostrediu. Práve v recyklácii textílií a výrobe materiálov z recyklátov má firma RETEX viac ako šestdesiaťpäťročné skúsenosti. Naplniť ciele vývoja materiálu AQAUDESK sa tak podarilo nielen vďaka skúsenostiam s recykláciou, ale aj vďaka materiálovým zdrojom, vlastnému technologickému odpadu a odpadu zákazníkov z automobilového priemyslu.

Vyvíjaný materiál bol testovaný na testovacom a výukovom objektu EnviHUT vo výskumnom areáli Vysokého učenia technického v Brne. V streche aj na stenách objektu bolo umiestnených vyše 120 senzorov, ktoré monitorovali stavebnofyzikálne správanie celej stavby za sťažených klimatických podmienok: počas silného vetra, prívalových zrážok alebo dlhých období sucha.

Materiál AQUADESK umožňuje koreňom porastu strechy prerastať do jeho štruktúry, vďaka čomu dochádza k spevneniu súvrstvia. To so sebou prináša či už nižšiu spotrebu substrátu, tak aj následné zníženie hmotnosti celého súvrstvia. Vďaka všetkým jeho prednostiam by sa tento materiál mohol v dohľadnej dobe stať súčasťou preferovaných riešení zelených striech.

Dažďová voda a zelené strechy
Dažďová voda - prečo by sme ju mali začať využívať a čo na jej uchovávanie zvoliť?
Zelených striech by malo byť viac
V Holandsku vybudovali viac ako 300 autobusových zástavok so zelenými strechami

Autor: Kolektív autorov
Foto: Archív firmy Retex
reklama

Nové

Pomocou 3D modelov fasádnych prvkov zhmotňujeme predstavy zákazníka a zjednodušujeme proces výroby

Pomocou 3D modelov fasádnych prvkov zhmotňujeme predstavy zákazníka a zjednodušujeme proces výroby

Zverejnené 5.12. Spoločnosť Ruukki je známa inováciami a snahou o neustále zlepšovanie služieb. Ako jeden z mála výrobcov fasádnych systémov vytvára pre zákazníkov 3D vizualizácie detailov. Vďaka nim si lepšie predstavia, ako bude vyzerať ich budova s fasádnymi… ísť na článok

Modrá je dobrá: šesť dôvodov pre interiér v modrých odtieňoch

Modrá je dobrá: šesť dôvodov pre interiér v modrých odtieňoch

Zverejnené 8.12. Pravdou je, že modrá farba nie je v interiéroch tak obľúbená a používaná ako farby neutrálne. Ale nie je to škoda? Modrá je predsa symbolom čistoty a jemnosti. A na ľudskú psychiku majú jej odtiene veľmi pozitívny vplyv. Máme pre vás šesť dôvodov,… ísť na článok

Fasáda bez prasklín? Bez kvalitnej sieťky sa nezaobídete

Fasáda bez prasklín? Bez kvalitnej sieťky sa nezaobídete

Zverejnené 7.12. Kvalitné sklovláknité mriežky sú veľmi dôležitou súčasťou každej fasády. Mriežka svojimi vlastnosťami zabezpečuje najmä prenášanie ťahových napätí v omietke , ktoré vznikajú pri náhlych teplotných zmenách pôsobením atmosferických vplyvov. Vystužuje… ísť na článok

reklama