vyhľadávanie
Dnes je 27.7.

Bratislava podporí udržateľné hospodárenie so zrážkovou vodou

Aktualizované: 9. 8. 2019

Hlavné mesto aj v tomto roku podporí malé projekty udržateľného hospodárenia so zrážkovou vodou, teda na zmiernenie dopadov meniacej sa klímy. Vyhlásilo preto výzvu na podávanie žiadostí o finančný príspevok. Záujemcovia sa tak môžu uchádzať o príspevok do výšky 50 percent preinvestovaných nákladov, maximálne však do výšky tisíc eur.

Zvýšiť svoju vodnú „sebestačnosť“ a zároveň šetriť pitnú vodu môžu obyvatelia napríklad už len jednoduchým zachytením zrážkovej vody zo strechy domu do zberných nádob tzv. retenčných nádrží, ktorú môžu využiť následne na polievanie.

Retenčné- zadržiavacie nádrže na dažďovú vodu
Retenčné- zadržiavacie nádrže na dažďovú vodu

Ďalšou možnosťou je, ak sa umožní zrážkovej vode vsiaknuť do zeme, čím zabezpečíme ochladzovanie okolitého vzduchu pri jej vyparovaní. Vítané je to najmä počas horúcich letných mesiacov.

Zelená strecha vo Fakultnej nemocnici v Plzni, ktorá získala tohtoročnú cenu verejnosti v súťaži Zelená strecha roku
Zelená strecha vo Fakultnej nemocnici v Plzni, ktorá získala tohtoročnú cenu verejnosti v súťaži Zelená strecha roku

„O finančný príspevok môže požiadať vlastník alebo správca nehnuteľnosti, na ktorej sa projekt bude realizovať. Ale aj iný subjekt, ak tento so súhlasom vlastníka alebo správcu nehnuteľnosti preukáže vzťah k nehnuteľnosti a jeho súhlas s realizovaním prvkov hospodárenia so zrážkovou vodou,“ priblížil hovorca mesta Peter Bubla.

Výška príspevku

Príspevok môže byť poskytnutý do výšky 50% z preinvestovaných nákladov, maximálne však do výšky 1000,- eur na jedného žiadateľa

Príspevok sa poskytuje po zrealizovaní projektu na základe skutočne vynaložených nákladov. Termín vyúčtovania nákladov je najneskôr 15. 12. 2019.

Príklady podporovaných opatrení

Vodozádržné opatrenia na vsakovanie zrážkovej vody na pozemkoch vlastníkov (drenážne a vsakovacie systémy – povrchové, podpovrchové, dažďové záhradky)

Zadržiavanie zrážkovej vody zo striech a jej následné využitie na zavlažovanie alebo jej zachytávanie ako úžitkovej vody pomocou zberných nádob (nákup produktov a zariadení na vsakovanie a filtrovanie, zásobníky dažďovej vody, retenčné nádrže, čerpadlá)

Realizácia vodopriepustných povrchov, nahradenie nepriepustných spevnených plôch za priepustné (napr. zatrávňovacia dlažba a pod.)

Realizácia vegetačných striech alebo „zelených“ stien na fasádach budov

Vytvorenie systémov pre využívanie zrážkovej vody pre ďalšie činnosti (úžitková voda v domácnosti – sprchovanie, pranie, WC)

Viac o finančnom príspevku sa dočítate: TU.

Súvisiace články:

Dažďová voda - cesta k úspore aj nezávislosti
Prírodná tepelná stabilizácia budov
Vegetačné panely pre zelené strechy
Krásne ozelenenie fasády
Zelená steny v interiéri
Nádrže na dažďovú vodu

Autor: Ing. Kateřina Kočická
Foto: Shutterstock, Archív redakcie
reklama

Nové

Priečky, schody a stropy Ytong a ich uplatnenie pri rekonštrukciách

Priečky, schody a stropy Ytong a ich uplatnenie pri rekonštrukciách

Zverejnené 26.7. Ako si zaistiť pekné a moderné bývanie, keď nové domy sú neúnosne drahé a hypotekárne úroky vysoké? Pre mnohých záujemcov o vlastné bývanie tak prichádza do úvahy rekonštrukcia alebo prestavba existujúceho objektu. ísť na článok

Aký bazén sa hodí do vašej záhrady

Aký bazén sa hodí do vašej záhrady

Zverejnené 24.7. Leto je v plnom prúde a túžba po osviežení počas horúcich dní je veľká. Ak máte záhradu, určite vás láka súkromie a pohodlie vlastného priestoru, kde si môžete užiť vodné radovánky a príjemné schladenie. Výber správneho bazéna môže byť kľúčom k… ísť na článok

Do Slnečných kúpeľov v Luhačoviciach sa vracia spoločenský život

Do Slnečných kúpeľov v Luhačoviciach sa vracia spoločenský život

Zverejnené 23.7. Náročná rekonštrukcia Jurkovičových stavieb Vodoliečebného ústavu a Slnečných kúpeľov je na konci a do pamiatkovo chráneného areálu sa rýchlo vracia život. Od jari tohto roku sa tak návštevníci Luhačovíc môžu vypraviť na úžasnú expozíciu Dušana… ísť na článok

reklama