vyhľadávanie
Dnes je 20.7.

Dom návštevníckeho centra UNESCO

Zverejnené: 15. 11. 2023

Informačné a návštevnícke centrum UNESCO v slovinskom meste Ig má za úlohu priblížiť návštevníkom rôzne pohľady na život v kolovej osade a v jej prírodnom prostredí Ľubľanského močiara počas doby bronzovej a neolitickej. Za návrhom malého múzea, dobovej lávky cez močiar a niektorých replík pôvodných kolových obydlí stojí ateliér Atelje Ostan Pavlin z Ľubľani.

Architekti ateliéru pod vedením Aleksandera Ostana už postavili množstvo domov na stromoch, historických kaplniek a tiež mostov. Majú preto nielen dostatok špecifických skúseností, ale aj osvojený prístup k práci s umeleckým dielom, akým múzeum svetového dedičstva UNESCO dozaista je.

Foto: Croce & WIR
Foto: Croce & WIR

Umelecký prístup pri presadzovaní seba samého

Počas posledných niekoľkých rokov sa mesto Ig zmenilo. Pod vedením architektky Natalie Skok prišlo s množstvom vlastných plánov na rozvoj. Jedným z nich bolo aj návštevnícke centrum. Pre jeho výstavbu bolo potrebné nájsť správne miesto aj správnu stratégiu. Samotný močiar je síce úchvatnou krajinou, ktorá sa neustále mení, ale historické obydlia na koloch boli už dávno pohltené, zmizli tzv. v bažine. A ako to, čo dávno zmizlo, zviditeľniť a oživiť v modernej novostavbe? Natascha Pavlin a Aleksander Ostan sa museli presadiť v súťaži proti dvom ďalším architektonickým kanceláriám. Podarilo sa im to s návrhom z priestorového hľadiska skvele umiestnenej budovy. Z hľadiska formy sa riadili jednoduchosťou a meradlom pôvodných vidieckych stavieb. Materiálom, farbami a detailmi sa snažili v architektúre odkazovať na to, čo už zaniklo.

Foto: Croce & WIR
Foto: Croce & WIR

Nový stredobod záujmu

Spoločne s revitalizovanou stodolou vytvára novostavba návštevníckeho centra v Igu nové miesto, ktoré má byť atraktívne predovšetkým pre zahraničných návštevníkov. Zvonku pripomína svojou drevenou lamelovou fasádou a tmavou hliníkovou strechou skôr poľnohospodársku usadlosť. Miestnosti vo vnútri pôsobia priestranne. Záujemcovia sa cez mnohonásobne presklené otvorené prízemie a dobre umiestnený otvor v strope dostanú do priestrannej výstavnej miestnosti na hornom poschodí. Tá navodzuje pocit súvislej veľkopriestorovej budovy, akou kolové obydlia, obývané prevažne poľnohospodármi a chovateľmi dobytka, skutočne boli.

Foto: Croce & WIR
Foto: Croce & WIR

PREFALZ ako kontrast

Jednou zo zaujímavostí návrhu, ktorý okamžite ohromí, je tvar strechy a tela budovy s odkvapmi, ktoré stúpajú smerom nahor. To je dané rôznymi uhlami sklonu strechy a vodorovného hrebeňa. Tým sa budova vymyká falošnej strohosti a je dosiahnutá priestorová diferenciácia. Meandrujúca strecha pôsobí k drevenej fasáde a presklenom prízemí ako výrazný kontrast a s hliníkovou krytinou PREFALZ vo farbe P.10 tmavo šedej pripomína zemitý tón rašeliny v močiari. Je tak v dokonalej symbióze s okolitým prostredím.

Foto: Croce & WIR
Foto: Croce & WIR

O projekte

Objekt, miesto: Múzeum, Ig, Slovinsko
Typ stavby: novostavba
Architekti: Atelje Ostan Pavlin, Ljubljana
Realizácia: Grič-ar d.o.o.
Typ strechy: PREFALZ
Farba strechy: P.10 tmavo šedá

Súvisiace články:

Hliník - materiál 21. storočia
Futuristický dizajn budovy technologického centra s použitím strešných šindľov Prefa
Spojenie dobrého jedla a mimoriadnej architektúry zaistí komplexný zážitok
V Českej republike pristálo ufo
Chameleón medzi fasádami
Individuálny dizajn pre vašu fasádu

Autor: Tlačová správa PREFA Aluminiumprodukte
Foto: Croce & WIR
reklama

Nové

Na každom okne záleží

Na každom okne záleží

Zverejnené 20.7. Môže jedno okno ovplyvniť komfort bývania či pracovného prostredia jednotlivca, ale aj životy ľudí v okolí alebo dokonca (tak trochu) aj celú planétu? Belgický výrobca okenných profilov Deceuninck verí, že "Na každom okne záleží". Tradičná značka sa… ísť na článok

Brownfieldy: DELTA mení zanedbané miesta na živé prosperujúce oblasti

Brownfieldy: DELTA mení zanedbané miesta na živé prosperujúce oblasti

Zverejnené 19.7. Konferencia Brownfieldy je miestom pre stretávanie súkromného a verejného sektora nad problematikou revitalizácie nevyužívaných lokalít. Šiesty ročník sa odohral v pondelok 3. júna 2024 v jedinečných priestoroch Automatických mlynov v Pardubiciach.… ísť na článok

Trendy v kúpeľňovom dizajne

Trendy v kúpeľňovom dizajne

Zverejnené 18.7. Kúpeľňový dizajn sa v posledných rokoch vyvinul z čisto funkčných priestorov na luxusné útočiská, ktoré odrážajú osobný štýl a najnovšie trendy. Od nadčasovej elegancie po moderný pôvab – každý dizajn ponúka jedinečné spôsoby, ako premeniť vašu… ísť na článok

reklama