Xella.sk: výrobca stavebného materiálu Ytong
vyhľadávanie
Dnes je 30.4.

Dom návštevníckeho centra UNESCO

Zverejnené: 15. 11. 2023

Informačné a návštevnícke centrum UNESCO v slovinskom meste Ig má za úlohu priblížiť návštevníkom rôzne pohľady na život v kolovej osade a v jej prírodnom prostredí Ľubľanského močiara počas doby bronzovej a neolitickej. Za návrhom malého múzea, dobovej lávky cez močiar a niektorých replík pôvodných kolových obydlí stojí ateliér Atelje Ostan Pavlin z Ľubľani.

Architekti ateliéru pod vedením Aleksandera Ostana už postavili množstvo domov na stromoch, historických kaplniek a tiež mostov. Majú preto nielen dostatok špecifických skúseností, ale aj osvojený prístup k práci s umeleckým dielom, akým múzeum svetového dedičstva UNESCO dozaista je.

Foto: Croce & WIR
Foto: Croce & WIR

Umelecký prístup pri presadzovaní seba samého

Počas posledných niekoľkých rokov sa mesto Ig zmenilo. Pod vedením architektky Natalie Skok prišlo s množstvom vlastných plánov na rozvoj. Jedným z nich bolo aj návštevnícke centrum. Pre jeho výstavbu bolo potrebné nájsť správne miesto aj správnu stratégiu. Samotný močiar je síce úchvatnou krajinou, ktorá sa neustále mení, ale historické obydlia na koloch boli už dávno pohltené, zmizli tzv. v bažine. A ako to, čo dávno zmizlo, zviditeľniť a oživiť v modernej novostavbe? Natascha Pavlin a Aleksander Ostan sa museli presadiť v súťaži proti dvom ďalším architektonickým kanceláriám. Podarilo sa im to s návrhom z priestorového hľadiska skvele umiestnenej budovy. Z hľadiska formy sa riadili jednoduchosťou a meradlom pôvodných vidieckych stavieb. Materiálom, farbami a detailmi sa snažili v architektúre odkazovať na to, čo už zaniklo.

Foto: Croce & WIR
Foto: Croce & WIR

Nový stredobod záujmu

Spoločne s revitalizovanou stodolou vytvára novostavba návštevníckeho centra v Igu nové miesto, ktoré má byť atraktívne predovšetkým pre zahraničných návštevníkov. Zvonku pripomína svojou drevenou lamelovou fasádou a tmavou hliníkovou strechou skôr poľnohospodársku usadlosť. Miestnosti vo vnútri pôsobia priestranne. Záujemcovia sa cez mnohonásobne presklené otvorené prízemie a dobre umiestnený otvor v strope dostanú do priestrannej výstavnej miestnosti na hornom poschodí. Tá navodzuje pocit súvislej veľkopriestorovej budovy, akou kolové obydlia, obývané prevažne poľnohospodármi a chovateľmi dobytka, skutočne boli.

Foto: Croce & WIR
Foto: Croce & WIR

PREFALZ ako kontrast

Jednou zo zaujímavostí návrhu, ktorý okamžite ohromí, je tvar strechy a tela budovy s odkvapmi, ktoré stúpajú smerom nahor. To je dané rôznymi uhlami sklonu strechy a vodorovného hrebeňa. Tým sa budova vymyká falošnej strohosti a je dosiahnutá priestorová diferenciácia. Meandrujúca strecha pôsobí k drevenej fasáde a presklenom prízemí ako výrazný kontrast a s hliníkovou krytinou PREFALZ vo farbe P.10 tmavo šedej pripomína zemitý tón rašeliny v močiari. Je tak v dokonalej symbióze s okolitým prostredím.

Foto: Croce & WIR
Foto: Croce & WIR

O projekte

Objekt, miesto: Múzeum, Ig, Slovinsko
Typ stavby: novostavba
Architekti: Atelje Ostan Pavlin, Ljubljana
Realizácia: Grič-ar d.o.o.
Typ strechy: PREFALZ
Farba strechy: P.10 tmavo šedá

Súvisiace články:

Hliník - materiál 21. storočia
Futuristický dizajn budovy technologického centra s použitím strešných šindľov Prefa
Spojenie dobrého jedla a mimoriadnej architektúry zaistí komplexný zážitok
V Českej republike pristálo ufo
Chameleón medzi fasádami
Individuálny dizajn pre vašu fasádu

Autor: Tlačová správa PREFA Aluminiumprodukte
Foto: Croce & WIR
reklama

Nové

Stavajte raz, poriadne a s dobrým pocitom, že ste sa rozhodli správne! Heluz vám s tým pomôže

Stavajte raz, poriadne a s dobrým pocitom, že ste sa rozhodli správne! Heluz vám s tým pomôže

Zverejnené 25.4. Postaviť dom je pre väčšinu z nás veľký životný krok, ktorý sa málokedy opakuje. Často počujeme „staviam raz v živote“, ale čo keď sa pri realizácii zabudne na kľúčové detaily? Alebo sa ušetrí na nevhodnom mieste? Presne na také situácie reaguje… ísť na článok

Aj človek nedotknutý stavebníctvom zvládne realizáciu domu svojpomocne. Prečo sa veľkoformátové tvárnice hodia aj na rodinné domy?

Aj človek nedotknutý stavebníctvom zvládne realizáciu domu svojpomocne. Prečo sa veľkoformátové tvárnice hodia aj na rodinné domy?

Zverejnené 24.4. Veľkoformátové tvárnice Silka Tempo a Ytong Jumbo sú obľúbené predovšetkým v bytovej výstavbe. Výrazne zjednodušiť hrubú stavbu však dokážu aj stavebníkovi amatérovi, o čom sa presvedčil aj pán Ján s rodinou, ktorý sa rozhodol postaviť svojpomocne… ísť na článok

Aké interiérové schodiská ovládnu rok 2025?

Aké interiérové schodiská ovládnu rok 2025?

Zverejnené 30.4. Trendy sa netýkajú len nábytku alebo farieb stien, ale podliehajú ním aj schodiská, ktoré už dávno nie sú len obyčajným spojovacím prvkom medzi poschodiami. Dnes dokážu oživiť interiér, dodať mu jedinečný štýl a stať sa jeho výraznou dominantou. Aké… ísť na článok

reklama