Woodplastic - výrobca kvalitných
WPC terás, plotov a obkladov
vyhľadávanie
Dnes je 28.11.

Finalisti súťaže o najkrajšiu zelenú strechu na Slovensku

Zverejnené: 9. 8. 2023

Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru prišla minulý rok s nápadom podporiť zelené témy súťažou o najkrajšiu zelenú strechu na Slovensku. Do druhého ročníka súťaže sa zapojilo 10 vegetačných striech. Zahlasovať o tú najkrajšiu môžete aj vy.

Zdroj: Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru. Jeden z finalistov – Rodinný dom na Štáloch v Novej Bani

Vegetačné strechy pomáhajú zmierňovať dôsledky otepľovania. Patria k nim najmä intenzívne suchá striedané s prudkými prívalovými dažďami, čoraz viac tropických dní v lete a horúčava zadržiavaná v oceli a betóne miest. Práve tieto fenomény budú podľa vedcov v najbližších rokoch aj na Slovensku čoraz viac ohrozovať kvalitu života ľudí vo väčších mestách.

Zelené strechy nielenže plnia mnoho ekologických funkcií, ale sú aj estetickým prvkom budov a zároveň prinášajú ekonomické výhody v podobe úspory nákladov na chod rodinných domov a budov. Tie sú v súčasnej dobe čoraz viac potrebné, a preto je dôležité podporovať takéto projekty.

Jeden z finalistov – Rodinný dom Hýľov v okrese Košice
Zdroj: Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru
Jeden z finalistov – Rodinný dom Hýľov v okrese Košice Zdroj: Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru

Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru v spolupráci s hlavným mediálnym partnerom, magazínom ASB, chce opäť do súťaže zapojiť ako laickú, tak i odbornú verejnosť. Cieľom súťaže je napomôcť popularizácii vegetačných striech ako súčasti udržateľnej výstavby.

Jeden z finalistov – Park nad bývalým vodojemom Devín
Zdroj: Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru
Jeden z finalistov – Park nad bývalým vodojemom Devín Zdroj: Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru

V minulom ročníku sa do súťaže zapojilo 14 zelených striech. Aj tento rok sa bude súťažiť v dvoch kategóriách, a to rodinná zelená strecha a verejná zelená strecha. Okrem ceny odbornej poroty budú prihlásené strechy súťažiť aj o cenu verejnosti a cenu inovatívnosti. Tú odborná porota udelí projektom, vyznačujúcim sa niečím inovatívnym, čo vylepšuje kvalitatívne parametre projektu alebo má významný vplyv na životné prostredie.

Jeden z finalistov – Biodiverzná strecha ZŠ Drieňová v bratislavskom Ružinove
Zdroj: Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru
Jeden z finalistov – Biodiverzná strecha ZŠ Drieňová v bratislavskom Ružinove Zdroj: Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru

„Organizujeme súťaž na podporu povedomia o vodozádržných adaptačných opatreniach, ktoré nevyhnutne potrebujeme. Každý tak môže zahlasovať za strechu, ktorá sa mu páči a podporiť inšpiratívne projekty, ktoré sa na Slovensku zrelizovali,“ povedal o súťaži Branislav Siklienka, prezident Asociácie pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru.

Zahlasovať môžete aj vy, a to priamo na stránke zelenestrechy.org, kde nájdete zoznam nominovaných, a to až do 31. augusta 2023.

Jeden z finalistov – Einpark v bratislavskej Petržalke
Zdroj: Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru
Jeden z finalistov – Einpark v bratislavskej Petržalke Zdroj: Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru

Víťazi budú vyhlásení 26. septembra 2023 počas konferencie Zelené strechy pre odolnejšie mestá, ktorá sa bude konať 26. až 28. septembra. Konferencia je určená architektom, projektantom, zástupcom samosprávy a štátnej správy, stavebným firmám, developerom, správcom bytových fondov, pedagógom, študentom a nadšencom vodozádržných a adaptačných opatrení.

Súvisiace články:

Zelených striech by malo byť viac
V Holandsku vybudovali viac ako 300 autobusových zástaviek so zelenými strechami
Prírodná tepelná stabilizácia budov
Bratislava podporí udržateľné hospodárenie so zrážkovou vodou

Autor: Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru 1)redakčne upravené
Foto: Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru
reklama

Nové

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Rodinný dom, ktorý čerpá energiu zo slnka

Aktualizované 28.11. Bývať v dome, ktorého bežná prevádzka, teda vykurovanie, chladenie a vetranie, sa sčasti či úplne zaobíde bez energetickej prípojky, priťahuje snáď každého. Avšak návrh a realizáciu takého domu súčasná slovenská stavebná fyzika nevie uchopiť,… ísť na článok

Dekorácie a farby jesene 2023

Dekorácie a farby jesene 2023

Zverejnené 24.11. Jeseň je už definitívne tu a s ňou aj sychravé a chladné počasie. Núti nás to teda tráviť viac času v pohodlí domova. A aby sme sa doma cítili príjemne, je potrebné upraviť si interiér podľa vlastných predstáv. V nasledujúcom článku prinášame… ísť na článok

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

FUSION: Rolety, ktoré zmenia váš pohľad na svet

Zverejnené 28.11. Čo keby sme vám povedali, že existuje spôsob, ako preniesť do vášho domova esenciu vonných diaľok a kúzelných miest? Objavte FUSION, novú kolekciu dizajnových potlačí pre látkové rolety od spoločnosti Bematech, s ktorou sa môžete preniesť v… ísť na článok

reklama