Fasádne obklady Ruukki
vyhľadávanie
Dnes je 19.5.

Finalisti súťaže o najkrajšiu zelenú strechu na Slovensku

Zverejnené: 9. 8. 2023

Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru prišla minulý rok s nápadom podporiť zelené témy súťažou o najkrajšiu zelenú strechu na Slovensku. Do druhého ročníka súťaže sa zapojilo 10 vegetačných striech. Zahlasovať o tú najkrajšiu môžete aj vy.

Zdroj: Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru. Jeden z finalistov – Rodinný dom na Štáloch v Novej Bani

Vegetačné strechy pomáhajú zmierňovať dôsledky otepľovania. Patria k nim najmä intenzívne suchá striedané s prudkými prívalovými dažďami, čoraz viac tropických dní v lete a horúčava zadržiavaná v oceli a betóne miest. Práve tieto fenomény budú podľa vedcov v najbližších rokoch aj na Slovensku čoraz viac ohrozovať kvalitu života ľudí vo väčších mestách.

Zelené strechy nielenže plnia mnoho ekologických funkcií, ale sú aj estetickým prvkom budov a zároveň prinášajú ekonomické výhody v podobe úspory nákladov na chod rodinných domov a budov. Tie sú v súčasnej dobe čoraz viac potrebné, a preto je dôležité podporovať takéto projekty.

Jeden z finalistov – Rodinný dom Hýľov v okrese Košice
Zdroj: Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru
Jeden z finalistov – Rodinný dom Hýľov v okrese Košice Zdroj: Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru

Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru v spolupráci s hlavným mediálnym partnerom, magazínom ASB, chce opäť do súťaže zapojiť ako laickú, tak i odbornú verejnosť. Cieľom súťaže je napomôcť popularizácii vegetačných striech ako súčasti udržateľnej výstavby.

Jeden z finalistov – Park nad bývalým vodojemom Devín
Zdroj: Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru
Jeden z finalistov – Park nad bývalým vodojemom Devín Zdroj: Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru

V minulom ročníku sa do súťaže zapojilo 14 zelených striech. Aj tento rok sa bude súťažiť v dvoch kategóriách, a to rodinná zelená strecha a verejná zelená strecha. Okrem ceny odbornej poroty budú prihlásené strechy súťažiť aj o cenu verejnosti a cenu inovatívnosti. Tú odborná porota udelí projektom, vyznačujúcim sa niečím inovatívnym, čo vylepšuje kvalitatívne parametre projektu alebo má významný vplyv na životné prostredie.

Jeden z finalistov – Biodiverzná strecha ZŠ Drieňová v bratislavskom Ružinove
Zdroj: Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru
Jeden z finalistov – Biodiverzná strecha ZŠ Drieňová v bratislavskom Ružinove Zdroj: Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru

„Organizujeme súťaž na podporu povedomia o vodozádržných adaptačných opatreniach, ktoré nevyhnutne potrebujeme. Každý tak môže zahlasovať za strechu, ktorá sa mu páči a podporiť inšpiratívne projekty, ktoré sa na Slovensku zrelizovali,“ povedal o súťaži Branislav Siklienka, prezident Asociácie pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru.

Zahlasovať môžete aj vy, a to priamo na stránke zelenestrechy.org, kde nájdete zoznam nominovaných, a to až do 31. augusta 2023.

Jeden z finalistov – Einpark v bratislavskej Petržalke
Zdroj: Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru
Jeden z finalistov – Einpark v bratislavskej Petržalke Zdroj: Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru

Víťazi budú vyhlásení 26. septembra 2023 počas konferencie Zelené strechy pre odolnejšie mestá, ktorá sa bude konať 26. až 28. septembra. Konferencia je určená architektom, projektantom, zástupcom samosprávy a štátnej správy, stavebným firmám, developerom, správcom bytových fondov, pedagógom, študentom a nadšencom vodozádržných a adaptačných opatrení.

Súvisiace články:

Zelených striech by malo byť viac
V Holandsku vybudovali viac ako 300 autobusových zástaviek so zelenými strechami
Prírodná tepelná stabilizácia budov
Bratislava podporí udržateľné hospodárenie so zrážkovou vodou

Autor: Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru 1)redakčne upravené
Foto: Asociácia pre zelené strechy a zelenú infraštruktúru
reklama

Nové

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Podlahy na Zámočku zvládla až liata tepelná izolácia ThermoWhite

Zverejnené 18.5. Ide o objekt menom Zámoček v juhočeskej obci Újazd, ktorý dlho a mimo pozornosti len opustený chátral. Zámok ale budil záujem, ktorý nakoniec vyústil nielen do jeho architektonicky hodnotnej obnovy, ale aj do realizácie jeho kvalitnej a súčasnej… ísť na článok

Ako vybrať strešné okná?

Ako vybrať strešné okná?

Zverejnené 16.5. Strešné okná sú v súčasnosti populárne. Na trhu je veľké množstvo druhov strešných okien od rôznych známych aj menej známych výrobcov. Pri ich výbere musíme zvážiť nielen estetickú stránku, ale predovšetkým tú praktickú. Ohľad je potrebné brať na… ísť na článok

Metropolitná stanica v Lubline. Nový symbol mesta

Metropolitná stanica v Lubline. Nový symbol mesta

Zverejnené 13.5. V poľskom meste Lublin bolo v januári tohto roku otvorená nová metropolitná stanica predstavujúca pre mesto nielen architektonickú chválu, ale predovšetkým funkciu primárneho dopravného uzlu. Okrem toho hlavnou prednosťou stanice skutočnosť, že… ísť na článok

reklama